Според психолозите кризите, които изживява една двойка, са четири в различните периоди от съвместното им съжителство.
Въпросът е, че ако предварително знаем, кога и как ще ни се случи това, можем да го избегнем или поне да се опитаме да махнем сръка на трудностите и да поставим любовта над всичко.
Първа криза – тя е още в първата година от съвместното съжителство. Тогава стават напасванията на характерите, което в много случаи води до раздяла. В тази криза е важно всеки от двамата да прави компромиси, за да оцеле връзката.
Втората криза е когато се появи бебето. Жената охладнява към мъжа, мъжът ревнува от бебето и в същото време се дразни, ако жената не го гледа според неговите правила.
Тогава най-често възниква отчуждаването между двамата. Ако успеете да преминете тази фаза, любовта ви ще се превърне в приятелство, което може да бъде нарушавано в името на секса.
След 7 години съвместно съжителство настъпва кризата на монотонността. Всеки от двамата има нужда от нови усещания, от нова тръпка и емоции.
Добре е в този период всеки от двамата да изживее своето парченце щастие извън семейството, а след това отново да се върне в тихото пристанище.
Последната криза е след като двамата са живели двадесетина години. Те са като едно цяло, предвиждат реакциите си във всеки момент.
И точно тогава ги настига кризата на средната възраст. Те усещат празнина и безпредметност на съвместното съжителство, тъй като вече няма какво да очакват един от друг, няма изненади.