Когато нашите пра-пра-пра баби са наближавали 15 годишнината си, те притеснено са слагали китките от главите си и залчета питка под възглавницата, за да сънуват образа на бъдещия си съпруг. Нашите баби са се оглеждали притеснено около 20-та си година.
Майките ни са се наслаждавали на свободата си почти до 23-тата си година. Някои от нас все още се наслаждават на необвързаните си свободни вечери и независимото харчене на бюджета за абсурдно скъпи маркови обувки.
За жалост, не такова е положението по света. Китайското комунистическо правителство е силно разтревожено от все по-нарастващия брой на високо образовани жени, с хубава кариера и добре платена работа, които просто не желаят да сключват брак и да създават семейства.
В опит да се пребори с тази тревожна тенденция партийните функционери са възложили на феминистката организация на жените в Китай да проведе медийна кампания.
В поредица от статии китайските дами, които все още не са се задомили са били определяни като „стари моми“ и е било внушавано на обществеността, че като такива те са нежелани.
Обидните писания стигат още по-далеч, като твърдят че жените, които не са създали семейство не заслужават съчувствие. Според китайските власти ако до 30 годишна възраст все още не сте омъжена причината за това е само във вас и най-вероятно се дължи на грозен външен вид.
Тази нелепа информационна кампания предизвика гнева на милиони образовани млади китайки, които смятат че основната причина да запазят своята независимост е ниското ниво на ухажорите. Според много от китайските феминистки причините за това са и тенденциите китайските мъже по правило да се женят за дами, които са по-млади и по-необразовани от тях.
„Има мнение, че китайските мъже първо качество се женят за жени второ качество, господата второ качество се обвързват с жени трето качество, а тези трето качество – намират жени четвърто“, споделя Хуан ЮанЮан, журналистка в пекинско радио.
Причината за крайните мерки, предприети от правителството е все по-задълбочаващото се неравновесие между половете. След въвеждането на политиката за едно дете през 1979 г. стотици хиляди новородени от женски пол бяха умъртвени от семействата си за до могат тези семействата да имат мъжки наследник. Сега мъжете под 30 годишна възраст в Китай са с около 20 милиона повече от жените.
Но докато китайките са щастливи в своята независимост изследване на университета в Кьолн е показало, че българките са сред най-нещастните и депресирани жени. Не особено щастливи от живота си са и жителките на САЩ, Бразилия и Мексико.
Изследването е обхванало повече от 22 000 представителки на нежния пол, като са експертите са анализирали семейното им положение, традициите на страната, начина им на живот и семейното им положение.
В страни, където социалните норми са свързани с определени очаквания към дамите, като в България, на неомъжените дами не се гледа с добро око. На практика обществото ни определя тези дами като „неуспели“, дори и ако делят покрив с партньор, само поради факта, че не са „успели да му надянат халката“.
Подобни проблеми не вълнуват представителките на скандинавските страни като Швеция, Норвегия, както и Холандия. Там самочувствието, задоволството от живота и щастието на дамите по никакъв начин се се влияе от факта дали са омъжени или свободни.