Експерти от Световната здравна организация алармираха, че пушенето на наргиле е в пъти по-вредно от това на цигари. Екзотичният навик за пушене на тютюн е най-разпространен в Северна Африка и Близкия изток, но все по-често и европейците прибягват до него.
Според изследователи, правили проучване по темата, само едно дръпване от наргиле се равнява на изпушването на цяла цигара. Информация по повода е включена в специалната брошура Атлас на тютюна, пусната в общественото пространство от Световната здравна организация. Информацията е разпространена първо в столицата на Обединените арабски емирства – Абу Даби, но е предвидено тя да бъда публикувана навсякъде.
Според Едуард Еспене, експерт по тютюна към СЗО, една сесия с наргиле е равна на изпушването на повече от кутия и половина цигари и то наведнъж. Според него това е много опасно и може да доведе до непоправими последици за сърцето и организма като цяло.
Димът от въглена, който нагрява тютюна, съдържа токсини. От СЗО заявиха, че сред вредните въздействия на наргилето са въздействие върху дихателната и сърдечно-съдовата система, устната кухина и зъбите.
Освен опасностите от рак на белия дроб данните показват вероятна връзка с рака на устата, гърлото, стомаха и пикочния мехур, както и хроничен бронхит, сърдечно-съдови заболявания, инсулт и други заболявания.
Експерти отчитат, че наргилето става все по-популярно и в страни, където хората са упражнявали вредния си навик по традиционния начин – пушене на свити цигари. Това става най-вече благодарение на изключителната популярност на ориенталския предмет в университетските общежития.
Също така поради непознаването му наргилетата са често пренебрегвани от регулаторните органи. През последните години употребата му се разпространи в САЩ, Европа и в по-малка степен в Южна Америка.
От СЗО отчитат и тревожната тенденцията за резкия спад във възрастовата група, която употребява наргилета. Докато само пред 10 години тя е била 40-50 години, то днес тя е между 18 и 24 години.