Ezine.bg»Статии»Красота»Домашни Процедури»Непознатият ланолин: Безценно подхранване на кожата

Непознатият ланолин: Безценно подхранване на кожата

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Кожа

Ланолинът или хранителна добавка Е913, е жълто-кафяво вещество с ярко изразен омекотяващ ефект за кожата. Има характерна миризма.

Представлява естествен восък от животински произход, получен чрез пречистването на мазнини от овча вълна. В своята същност е смес от естери на многовалентни алкохоли, свободни многовалентни алкохоли и висши мастни киселини.

Е913 е изключително дълготраен продукт. Устойчивостта му на външните фактори позволява да се съхранява продължително, без да се нарушат основните му свойства. Масово ланолинът се използва в хранителната промишленост като глазиращ агент.

Освен в хранителната промишленост, ланолинът се използва и в козметичната индустрия.

Той се влага успешно в редица кремове за лице и тяло, тъй като добре овлажнява кожата, като я прави по-мека и деликатна. Добавя се и в балсами за коса, тъй като доказано подобрява структурата на косъма.

Крем

Въпреки неприятната си миризма, ланолинът се използва широко в козметиката и то от векове насам. Той е една от най-ефикасните и подхранващи мазнини, които спомагат за хидратиране, омекотяване и подхранване на кожата.

Ланолинът често се включва в продукти, които предпазват кожата от неблагоприятни външни влияния на околната среда.

Отличните му абсорбиращи свойства му позволяват да абсорбира и задържа голямо количество влага. Така, освен че позволява на водата да проникне по-дълбоко в кожата, той също така предотвратява загубата ѝ за дълго време.

По своя състав ланолинът е близък до човешката кожна мазнина. Поради това той е важна съставка в подхранващи кремове, особено за суха и застаряваща кожа. Подобни мазила доказано подобряват регенерацията на нови клетки.

Ланолин се използва още в медицината. На основата на добавката се произвеждат много мазила, медицински пластири и превръзки. Високопречистен ланолин се използва за лечение на възпалени зърна при кърмачките.

Ланолинът не е опасен за човешкото здраве, дори напротив. При някои може да предизвика алергии, проявяващи се под формата на кожен обрив.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Анонимен
Анонимен
29.05.2019 14:42
Каквото и да си говорим, ланолинът има едно единствено козметично качество и то е като емолиент, т.е. бариера между кожата и външния свят - използва за задържане на водата в кожата, пречейки й да се изпари. Той самият нито се разтваря във вода, нито абсорбира такава, напротив - функцията му върху вълната на овцете е именно да прави козината водонепромокаема. Ланолинът не е мазнина, а смолисто вещество - гъсто и лепкаво като лепило, невъзможно за размазване върху кожата на стайна температура. Козметиката, която съдържа ланолин може да се ползва единствено в тежки зимни условия, където се цели екстремната кожна защита от обезводняване/напукване. Като съставка за конвенционални кремове за лице съвсем не е подходяща и това е една от причините марки като биодинамичната натурална козметика на Martina Gebhardt да не са никак продаваеми (поне в български условия) - всичките им кремове за лице съдържат висок процент ланолин и още на първото намазване човек усеща на гърба (лицето си) всички негативи на ланолина, включително и това, че той не се отмива с вода.
0
0