Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Имате суха кожа? Търсете козметика с тази съставка

Имате суха кожа? Търсете козметика с тази съставка

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Имате суха кожа? Търсете козметика с тази съставка

Ако страдате от суха кожа през зимата и пролетта, или просто вашият тип кожа е суха, може би вече сте опитали редица овлажняващи съставки. Ланолинът в козметиката е една такава съставка, която успокоява сухата, напукана и раздразнена кожа.

Какво е ланолин

Масло, което се намира във вълната на овцете, ланолинът поддържа вълненото им палто дезодорирано и защитено от вода. Ланолинът, известен още като „вълнена мазнина“, тъй като се получава от овча вълна, е популярен емолиент, използван в много козметика за суха кожа като хидратиращи балсами, балсами за устни, лосиони, кремове за лице и кремове за зърна. Въпреки че е под формата на масло, той се счита за съставка, която не запушва порите. Просто казано, той блокира влагата, като същевременно позволява на кожата да диша, което я прави перфектен спътник за грижа за кожата през зимата.

Предимства на ланолина

Тъй като е лек по природа, той не се усеща тежък върху кожата и образува тънък защитен слой върху кожата, за да предотврати загубата на влага. Освен това има лечебни свойства и следователно успокоява сухата и раздразнена кожа. Ланолиновото масло е емолиент. Предотвратява загубата на вода от кожата и поддържа нейните естествени овлажняващи свойства, което я прави еластична и мека. Той също така помага за по-плътна кожа, но за съжаление не намалява фините линии и бръчки според често срещаните твърдения. Твърденията, че намалява фините линии и бръчки, са подвеждащи, тъй като може само временно да напълни кожата, за да направи фините линии и бръчки по-малко видими от обикновено.

Странични ефекти на ланолина

Въпреки че е благодат за тези със суха кожа, хората, които са алергични към вълна, трябва да избягват тази съставка, тъй като тя е извлечена от вълна. Въпреки че има твърдения, че не запушва порите, също така е препоръчително за хора със запушени пори да не използват ланолин. Като всяка друга козметика, която използвате, ланолинът също може да причини алергичен контактен дерматит. Следователно да направите тест за пластир, преди да използвате каквато и да е козметика за суха кожа с ланолин, трябва да бъде вашето правило номер едно, особено ако сте алергични към вълна. Тези с мазна кожа трябва да направят тест с пластир и да го нанесат в малко количество, за да избегнат прекомерно производство на масло.

Как да използвате ланолин в грижата за кожата

Крем за суха кожа

Правилният начин за въвеждането му в рутината за грижа за кожата зависи от продукта, който съдържа ланолин. Въпреки това, винаги е по-добре да го въвеждате бавно, след като направите тест за алергия. Използвайте го заради неговите овлажняващи свойства, независимо дали за грижа за косата като хидратиращ балсам или като грижа за кожата в продукти като овлажнители, балсами за устни и кремове за лице.

Ако имате чувствителна или мазна кожа, не забравяйте да се консултирате с дерматолог, преди да използвате какъвто и да е продукт с ланолин. След като кожата ви свикне със съставката, можете да я използвате през нощта, за да дадете достатъчно време да проникне дълбоко в слоевете на кожата и да покаже резултати.

Вижте още важни грижи за суха кожа!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest