Традиционните сватби стават все по-голяма рядкост – през 2012 година едва една трета от всички бракосъчетания са извършени в църква, сочи статистиката. За сравнение, през 80-те години – 80 на сто от сватбите са правени в църква.
Много малко двойки вече залагат на традицията в сватбата – повечето хора искат да се бракосъчетаят на някакво ново и нестандартно място, с което ще изненадат своите гости. Често това са замъци, голф игрища и т.н. В днешно време повечето двойки са живели заедно, още преди да дойде време за самата сватба – според данни става дума за четири от всеки пет двойки.
Всъщност към сватба, била тя традиционна или нестандартна, като цяло се впускат все по-малко двойки – повечето влюбени предпочитат да живеят на семейни начела. Вероятната причина за тази промяна са сериозните разходи, които съпътстват този важен за двойката ден.
Разбира се, винаги може да се организира малко празненство само с най-близките, но влюбените избягват дори подобни малки сватби. Повечето хора предпочитат да вложат сериозната сума за нещо друго, а официалното потвърждение, че се обичат и полагането на подписите не се приемат за особено съществени.
Оказва се още, че почти всички хора, които имат втори брак, живеят с новата си половинка дълго време, преди да се решат на сватба. През 70-те години на миналия век се забелязва ръст на извънбрачните деца, посочва се в статистиката.
И говорейки за нетрадиционна сватба – в края на месец юни тази година се състоя първата по рода си сватба между роботи. Интересното бракосъчетание се случи в Япония.
На сватбата са присъствали около стотина души гости, като всеки от тях е платил по 10 хиляди йени или около 80 долара, за да присъства на това историческо събитие. Освен хора, разбира се, на сватбата са присъствали и роботи.
Младоженецът Фройс и булката – андроидът Юкирин, са имали съвсем нормална церемония. Роботите са си разменили халките, целунали са се, след като са обявени за съпрузи, и естествено са почерпили гостите със сватбена торта, лично разрязана от тях двамата.