Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Дали сте бъдещ самоубиец разгадава нов психометод

Дали сте бъдещ самоубиец разгадава нов психометод

Депресия

Психиатри успяха да идентифицират ясен модел на поведение, чрез който личните лекари биха били предупредени, че пациентите им са в депресия и е възможно да направят опит за самоубийство.

След голямо международно проучване изследователите установили, че депресивно-смесените състояния се наблюдават при над 40 на сто от пациентите, които са се опитали да се самоубият. Тези хора се характеризират с депресия, прекалена емоционалност, импулсивност или рисково поведение.

Изследването, което включва клинични прегледи на повече от 2800 пациенти с депресия, е установило, че при онези, които показват поведенчески симптоми като рисковано шофиране, промискуитет или вземането на импулсивни решения, рискът от самоубийство е най-малко 50 на сто.

Констатациите, събрани от изследователи в Испания, Франция, Швейцария, Русия, Италия, САЩ и Великобритания, ще бъдат представени през октомври по време на конференцията на Европейския колеж по Невропсихология в Амстердам.

Самоубийствата главоломно се увеличават в голяма част от света, включително и Великобритания. През 2013 година са регистрирани 6233 самоубийства сред хората над 15, съобщава вестник Индипендънт. От началото на XXI век основната причина за смъртта на младите хора до 20 години е именно самоубийството.

Психиатър

Само през 2015 година процентът на младежите, посегнали на живота си, е 11.9 смъртни случая на 100 000 души. В Обединеното кралство това е най-високият брой от 2004 г. насам, сочат данни на Службата за национална статистика.

Авторът на изследването д-р Дина Попович, психиатър и клиничен изследовател в Университета на Барселона, заяви, че депресивно-смесеното състояние, водещо до желание за слагане на край на живота, настъпва, когато пациентът е бил депресиран. При такива хора се наблюдават симптоми на възбуждане или мания.

В действителност при 40 процента от всички пациенти с депресия, които са опитали самоубийство, имаше депресивно-смесеното състояние, а не просто депресия. Тревожно е, че този голям процент от хора са заплашени от смърт и то по най-неприятния начин – като сложат сами край на живота си, каза Попович.

Успяхме да установим модел на поведение на бъдещите самоубийци. Основна наша задача занапред е да намерим начин да помогнем на хора в такова състояние, казва в заключение тя.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest