Българите не могат да определят дали са щастливи или не. В края на миналата година глобалното изследване на "Галъп интернешънъл" - "Край на годината" дава доста противоречиви резултати.
Проведеното глобално изследване е 38-мото до сега. С всяка изминала година се отчита нарастване на процента щастливи хора в глобален мащаб. През 2014 година 31% от българите са заявили, че се чувстват щастливи.
По-голямата част от останалите пък – 49% от анкетираните, не могат да определят дали са щастливи или нещастни и се поставят на ръба между двете емоции. Като нещастни или много нещастни от живота си се определят 15 % от тях. Останалите 4 % се затрудняват да отговорят.
В световен мащаб 70 % от анкетираните 64 002 граждани заявяват, че са щастливи. Това е с 10 пъти повече в сравнение с предходната 2013 година.
Едва 6% от тях се определят като нещастни, докато в минали години процентът е надвишавал 12%. Процентът на гражданите, които не могат да определят дали са щастливи или не, остава непроменен – 23 %.
Резултатите подреждат страните от най-щастливи до най-нещастни. Така например, през 2014 година най-щастливият регион е била Африка, с 83% положителни отговори, следвана от Азия - 77%. В същото време, най-малък процент на щастливи хора е отчетен в Западна Европа, Близкия Изток, Северна Африка и Океания.
В света безспорно най-щастливи са жителите на Фиджи, където 93% от хората заявяват своето положително настроение към живота. Страната е плътно следвана от Финландия, с 80% щастие.
През 2014 година най-нещастни в Източна и Западна Европа са били гърците. Там 24% от запитаните са заявили, че са нещастни или много нещастни.
Това най-вероятно се дължи на икономическа криза, която застигна страната. Има само една страна, която е по-нещастна от Гърция, и това е Ирак. Там една трета от всички интервюирани заявяват, че са нещастни или много нещастни.
Освен за настоящото им отношение към заобикалящия ги свят, анкетираните са запитани и за очакванията им за бъдещето. Повече от половината са заявили, че 2015 г ще бъде по-добра от 2014 г.
Най-позитивни за това са били жителите на Нигерия. Едва 15 % от световното население пък е изразило скептицизъм и е предположило, че 2015 година ще е по-лоша от предходната.
Накрая на тази година предстои провеждането на поредното изследване, което ще потвърди или опровергае миналогодишните очаквания.