Нова класация показва, че страната ни е на последно място в Европа при вземането на предпазни мерки срещу грипа. Оказва се, че едва 3 процента от нашенците се имунизират.
На прага на новата грипна вълна все още е нисък броят на българите, които си слагат противогрипната ваксина. Кампанията за препоръчителна имунизация вече е стартирала и с ваксини разполагат всички Регионални здравни инспекции у нас.
Най-честите посетители в лекарските кабинети обаче са възрастните хора, които опитват да се предпазят от опасните вируси. Ваксиниралите се твърдят, че от процедурата има полза.
Именно възрастните хора са групата, за които ваксината е препоръчителна. След тях са диабетиците, сърдечноболните и хората с хронични респираторни заболявания като астма и бронхит.
Октомври е сред най-подходящите периоди за поставяне на противогрипна ваксина. В никакъв случай това не трябва да става, когато започне грипният сезон.
Ваксината трябва да се постави преди грипната вълна, за да може организмът да реагира на нея и да си изгради защита, с която да противодейства на опасните вируси.
Задължително условие е, когато си поставяте ваксината, да сте здрави, Ефектът от нея може да трае до 1 година.
За съжаление България е една от страните с най-нисък имунизационен обхват - около 3%, за разлика от много държави като Франция, Англия, Германия, където този процент е 45% и повече – заяви доктор Ина Каменова от Министерство на здравеопазването.
През 2013 от 100 българи са се ваксинирали двама души.
Повечето нашенци казват, че не се имунизират, защото са убедени, че противогрипната ваксина няма да им помогне.
Експертите обаче поясняват, че противогрипната ваксина предпазва от грипната инфекция. Това означава, че ваксинацията няма как да ни гарантира, че няма да се разболеем от други респираторни вируси.
Въпреки това ваксинацията е важна, защото предотвратява усложненията и прекратява предаването на заразата на други хора. Когато се имунизираме, ние предпазваме не само себе си, но и семейството, приятелите и колегите си, категорични са специалистите