Най-популярната социална мрежа Фейсбук е изключително пристрастяваща. Продължителната ѝ употреба действа на мозъка подобно на кокаин.
Продължителното използване на Фейсбук действа изключително подобно на някои наркотици на мозъка, категорични са учените от Калифорнийския университет. Те са провели изследване, участие в което са взели 20 доброволци.
На участниците в експеримента са показани редица изображения. Оказва се, че когато те са от социалната мрежа, в мозъка им се задейства кортико стриаталната система. Тя се свързва с пристрастяването към наркотиците и най-вече – кокаина.
Доброволците трябвало да натискат бутон, когато видят изображение от социалната мрежа. Установено е, че те реагират много по-бързо на снимките от Фейсбук, отколкото на тези с пътни знаци например.
Това е доста притеснително, като се има предвид, че много шофьори реагират с предимство на Фейсбук посланията на своето мобилно устройство, преди да обърнат внимание на пътната обстановка. Това е честа причина за създаването на опасни ситуации и катастрофи.
Инхибиторната система в мозъка ни действа като спирачка на действията, докато импулсивната система е своеобразен ускорител. Когато човек е пристрастен към нещо, се наблюдават силни ускорения, свързани с импулсивната система, като в същото време инхибиторната действа погрешно.
Въпреки че действа като кокаин на мозъка, продължителното използване на Фейсбук е много по-безвредно от него. Учените са категорични, че е много по-лесно да се откажеш от интернет общуването и споделянето, отколкото от наркотичната зависимост.
Въпреки това има доста тежки случаи в последните години на пристрастяване към социалната мрежа. До 11% от населението вече страда от различни фази на пристрастяване към новите технологии, а процентът бързо расте.