Ако нямате висше образование, има голяма вероятност, че на стари години ще страдате от затруднения с паметта и дори от болест на Алцхаймер. Това прогнозират американски учени.
Според тях недостига на образование може да бъде компенсиран с умствени упражнения като решаване на кръстословици. Друг вид мозъчна гимнастика е четенето на книги, решаването на главоблъсканици и всичко, което кара сивото ви вещество да се активизира.
Висшето образование помага за запазването на паметта на стари години, но все още не са ясни причините за този феномен, твърдят психолози от университета “Луис Брандейс” в САЩ.
По предположения на учените висшето образование стимулира познавателната активност на човек в продължение на целия му живот, докато хората с ниско образователно ниво просто не тренират достатъчно мозъка си.
Но се оказва, че получаването на висше образование на млади години не е единственият начин за запазване на паметта. В изследването на учените участвали над 3000 мъже и жени в работоспособна възраст и пенсионери. Почти половината от тях били с висше образование.
Учените изследвали вербалната памет на участниците, както и способностите им да планират, да мислят абстрактно и да мислят гъвкаво. Те попълнили редица тестове, сред които и такива за запомняне на думи и обратно броене.
Най-добрите резултати показали тези участници, които имали висше образование – независимо от възрастта си. Някои хора, които не били висшисти, също отчели добри резултати. Според учените това се дължи на факта, че такива хора упражняват мозъчните си клетки с четене, писане, посещение на лекции поне веднъж в седмицата.