Американски физиолози твърдят, че бягането с маратонки оказва отрицателно влияние на ставите на коленете, бедрата и таза. Това изобщо не може да се случи, ако бягате боси или ходите много бързо с обувки на токчета.
Странното е, че негативният ефект от бягането с маратонки надвишава в пъти последиците от честото ходене пеша с обувки на много висок ток. Здравословният ефект от редовното бягане е научно доказан, той влияе добре на кръвоснабдяването, сърдечно-съдовата система и мускулния тонус.
Но редовната физическа активност от този род може да увеличи значително натоварването върху ставите на краката. По време на лабораторни изследвания станало ясно, че дори най-скъпите маратонки с подобрена система на амортизация и фиксация на крака не дават гаранция за липса на проблеми със ставите.
Участници в експеримента – тридесет и един доброволци мъже и тридесет и седем жени бягали за здраве, като преодолявали разстояние не по-малко от 15 километра на седмица. Те, естествено, бягали с маратонки, при което с такива от най-висока класа.
След като учените изследвали състоянието на ставите им, се оказало, че натоварването при по-голямата част от доброволците и било повече от допустимо. При бягане на специална пътечка, но не с маратонки а на бос крак, не се забелязвали каквито и да е промени в ставното натоварване.