Много хора често се оплакват, че при внезапно влошаване на времето хроничните им болки в ставите се активизират. Повечето от тях смятат, че това основно се дължи на дъжда, който именно характеризира лошото време. Такива съмнения обаче бяха по-скоро в границите на предположението.
Сега обаче ново проучване показва, че именно дъждът е виновник за хроничната болка. Група учени от Медицинското училище в Лондон изследвали влиянието му върху 9000 човека, живеещи в Лондон, Лийдс и Норич и страдащи от хронични болки като артрит, проблеми с гърба и мигрена.
Изследователите внимателно следели периодите на активизиране на болките при всеки доброволец в изследването в стремежа си да открият от какво точно и кога се активизират те.
Учените разработили специално приложение, което наблюдавало метеорологичните условия във всеки час на денонощието. Това им позволило да направят ясна връзка между болките и промените в климата.
Изследователите открили, че с постепенното увеличение на слънчевите дни в периода от февруари до юни интезитетът на хронична болка рязко спадал. Това обаче се променяло с настъпването на лятото, когато влажното време на Острова активизирало болежките наново.
Винаги съм се учудвал на способностите на хората с артрит да предвиждат кога времето ще се развали. Винаги съм предполагал, че това се дължи на падането на температурите, но не и на повишаването на влажността. Сега обаче с нашето изследване успяхме да докажем, че именно дъждът е виновен за хроничните болки, казва професор Уил Диксън.
Той лекува хора с артрит в световноизвестната болница Салфорд Роял и е ръководител на екипа, провел изследването.
Учените се надяват, след като окончателно разберат защо се появява хроничната болка, да помогнат на пациентите, страдащи от нея, по-лесно да я управляват и дори окончателно да я премахнат.