Дори и ако почивката не ви помага да се справите с умората и да възвърнете силите си, то очевидно имате някакъв здравословен проблем и не е зле да се обърнете към личния си лекар.
Умората и апатията след дългия работен ден е нещо нормално. За пълното възстановяване на здрав човек му е нужен само добър сън.
Но дори ако и почивката и сънят не помагат, ако събуждайки се сутрин едва намирате сили да се облечете и се чувствате отпаднали до края на деня, ако в почивните дни нямате сили и желание да отидете дори на разходка, ако имате чувството, че ще припаднете от слабост, не подценявайте проблема.
Авторите на книгата "Сигналите на тялото", издадена в САЩ, определят най-често срещаните причини за постоянната умора:
- Прочетете упътванията към лекарствените препарати, които приемате. Може би сред страничните ефекти са посочени и умора, апатия, слабост. Не е изключено обаче някои производители да ви спестят тази информация. Например антихистамините, които се използват при алергия, може буквално да изцедят енергията ви, въпреки че в упътването това не се споменава. Подобен е ефектът и на много антидепресанти и бета-блокери (лекарства за хипертония).
- Изследвайте хормоните си. Проблемите с щитовидната жлеза също може да се проявят и в проблеми с теглото, суха кожа, студени тръпки, както и нарушения на менструалния цикъл. Това са характерни белези на хипотиреоидозата - намалена активност на щитовидната жлеза, което предизвиква в организма недостиг на хормони, регулиращи обмяната на веществата. Ако болестта е занемарена, може да доведе до ставни, сърдечни заболявания и стерилитет. 80% от пациентите са жени.
- Приемайте витамини D и В12. Витамин D е уникален, защото се произвежда от организма ни. За тази цел трябва да прекарвате най-малко 20-30 минути на слънце всеки ден. Недостигът на витамин D, предупреждават лекарите, би могъл да доведе до проблеми със сърцето, хипертония, неврологични заболявания и някои ракови заболявания.
Витамин B12 помага за функционирането на нервните и червените кръвни клетки в тялото ви. Последните са свързани с транспортирането на кислород до тъканите, без който тялото не може да преработва хранителните вещества в енергия. Оттук идва и слабостта при недостиг на витамин В12.
- Проверете сърцето. Около 70% от жените, прекарали инфаркт, се оплакват от внезапни и продължителни периоди на слабост и постоянна умора, предшестващи сърдечния пристъп. И макар че самият инфаркт при нежната половина от човечеството не протича толкова болезнено, процентът на смъртните случаи сред жените нараства.
- Ако имате и някакви други симптоми на проблеми със сърцето - намален апетит, затруднено дишане, както и рядка, но силна болка в гърдите - по-добре е да се консултирате с кардиолог.