Макар и да е най-известна като компания, която се занимава с компютри и телефони, отскоро Майкрософт си е поставила амбициозната задача, тормозеща науката вече десетилетия наред, а именно – да излекува рака.
Една от основните научни изследователски лаборатории на мегакомпанията твърди, че коварната болест може да бъде победена веднъж завинаги. Това може да стане, ако се подходи към нея все едно е компютърен вирус. Учените в отдела са се заели да създадат дигитализирани клетки на базата на нанотехнологиите, които да се вградят в организма и да препрограмират раковите клетки в безопасни такива. Експертите вярват, че това може да стане до десетилетие.
Най-сложните процеси, които се случват между клетките в човешкото тяло, забележително наподобяват процесите, протичащи в стандартен компютър, казва ръководителят на проучването и директор на Научната лаборатория на Майкрософт, базирана в Кеймбриджския университет, Крис Бишоп.
В подчинената му лаборатория работят 150 учени и разработчици на софтуеър. Те се занимават с голямо разнообразие от проекти, част от които са свързани и с така наречените биологично програмиране и изчисление.
В лабораторията в момента се трудят някои от най-добрите биолози, програмисти и инженери, които се опитват да открият успешен метод да се справят с рака, ако той е вирус в компютърна система.
Първият етап от обещаващия проект е да създадат наноклетките, които да борят вируси, наподобяващи въздействието на рака в обикновени компютри. Идеята е тези клетки да могат да бъдат програмирани и препрограмирани за лечение на рака.
Някои ще кажат, че това е рязък завой в дейността на Майкрософт, но Бишоп не е съгласен.
Мисля, че нашето изследване е съвсем нормално и естествено за компанията. Ние имаме огромен опит в областта на компютърните науки. Възприемаме рака като проблем, който може да бъде решен на базата на изчислението, и сме твърдо решени да се справим с него, казва той.