Японски учени са разработили специална компютърна програма, чиято цел е да разшифрова плача на новородените бебета. Причината за появата на програмата е проблемите, които срещат родителите с новородените.
Те вечно се чудят какво точно иска да каже бебето със своя плач, особено ако вече е нахранено и със сменен памперс, а продължава да плаче. Сега, благодарение на компютърните гении, причината за плача на хлапето ще е ясна.
Досега няма педиатър в света, който да може да обясни защо плаче бебето, освен за да покаже че е гладно. За да разбере родителят, че бебето го боли нещо или просто е недоволно, налучква на принципа на пробата и грешката.
Японските учени са започнали разработката на измервателя на емоции въз основа на изобретение, направено още през седемдесетте години от професор Мицуо Нагамаши. Той е бил декан на Международния университет в Хирошима.
Фундаменталният проблем на разработката на датчик за емоциите на бебето е в това, че малкото дете не е в състояние да потвърди или отрече това, което се опитва да изрази с плач.
Експертите използвали звуков подход за разпознаване на образи, като използвали статистически анализ на честотата на виковете на бебетата и функциите на силата на звуковия спектър.
Така класифицирали различните видове плач. След това свързали различните регистрирани звукови спектъри с емоционалното състояниее на бебето в момента на плача.
Регистрацията на деца с генетични увреждания позволила на учените да изолират виковете от болка от другите викове на новородени. Така те постигнали стопроцентов успех в класификацията на плач от радост и мъка.
Тази система ще бъде внедрена в портативно електронно устройство, което ще помага на родителите и на детегледачките да определи точната причина, поради която бебето плаче.