Чесънът е ефикасно средство не само за борба с вампири и върколаци, а също така и с простудни заболявания и обща умора на организма. Според полски учени има основателна причина чесънът да се е запазил като основна съставка в кухнята на много държави по света.
Преди векове чесънът се е славел със свойства да лекува всички болести. Половин хилядолетие преди Новата ера в древен Египет чесънът е бил основен елемент в борбата с болестите.
Древни египетски папируси разказват за какви лекарства се е употребявал чесънът. Те са били двадесет и две на брой. А славяните са смятали, че чесънът е лек срещу седем недъга.
В древен Китай това растение се е използвало на практика за лечение на всички болести като се започне от стомашно разстройство и се стигне до туберкулоза.
Освен това древните китайци смятали, че чесънът има божествен произход и затова го ползвали не само в медицината, но и в разнообразни магически ритуали.
Чесънът бил основен елемент при погребални церемонии, защото се смятало, че неговата миризма ще прогони надалече всички зли духове, които пристигат, за да изядат душата на мъртвия.
В Средновековна Европа той се е ползвал срещу магьоснически заклинания, а древните саксонци вярвали, че той е мощно средство за повдигане на бойния дух.
Това свойство са приписвали на чесъна и римските военоначалници, които твърдяли, че чесънът възпламенява сърцето на героя, когато то се вледенява от страх.
Затова римските войници носели скилидки чесън до сърцето си. Едва през седемнадесети век, когато в Европа свирепствала чумата, станало ясно, че чесънът укрепва организма и предотвратява смъртта от заразата.
Тогава се появила и поговорката, че чесънът е добър като десет майки накуп. В състава на чесъна влизат витамини от групата В, А и С, както и етерични масла, които са много полезни.
Те разширяват кръвоносните съдове, нормализират работата на стомашно-чревния тракт и дори гонят глистите. Чесънът съдържа минерални вещества, които подобряват имунната система.