Болките в кръста – лумбаго, са най-често срещани при мъже, в средна възраст между 40 и 50 години. При жените този проблем е много по-рядко срещан.
Най-честата причина за появата на подобни болки е умората, но могат и да са признак за редица сериозни болести, като пясък и камъни в бъбреците или в жлъчния мехур, женски болести, болести на поясните прешлени, радикулит и др.
Обикновено лумбагото се проявява с тъпи и не чак толкова силни болки в областта на кръста, които се усилват при движение. Често обаче тези болки са внезапни, силни и сковават болния неподвижен, при някое рязко движение.
Положението трае до няколко часа до няколко дни, като болният заема определена поза, която малко облекчава състоянието му.
Народната медицина е дала лесни и бързи методи за лекуване на това неразположение. Две от най-неизвестните култури, но и най-добри за това лечение, са синапът и чесънът.
Синапът у нас е бял и черен. Той представлява едногодишно тревисто растение с разклонено, облистено стъбло. Среща се като плевел в ниви, зеленчукови градини и дворове в цялата страна до към 1200 м н. в. и цъфти от май до октомври. Лечебните свойства синапът е скрил в семената си. От тях се приготвя синапово брашно и синапов спирт.
Семето съдържа до 7% тиогликозида синигрин, който в присъствие на вода и под действието на ферментния комплекс мирозиназа отделя т. нар. етерично синапено масло, съставено главно от алилизотиоцианат. В синапеното семе се съдържат още около 30% „тлъсто масло”. То е съставено главно от глицериди на еруковата киселина, белтъчини, слузни вещества и др.
В народната медицина синапът се използва главно като дразнещо средство. То предизвиква нахлуване на кръв към болното място, затопля, подобрява кръвообращението и лекува възпалителния процес. Най-често се прилага външно под формата на лапи на различни части от тялото при бодежи и лумбаго.
Най-популярната рецепта е:
Счукано синапово семе се смесва с брашно. Прави се гъста кашица с хладка вода и малко оцет. Разстила между сгънато на две парче плат и се поставя върху болното място. Лапата се държи до зачервяване на кожата, като болният не трябва да усеща силна болка. Оставя се да престои 10—20 мин.
Кръстът може да се налага и с лапа от кисело мляко със синап. Държи се до отпускане на болката.
Чесънът също е добър помощник в борбата с болките в кръста. Лечебните рецепти при болки в кръста с него са:
Пет глави чесън се изчистват и счукват. Разбиват се с миксер, като постепенно се капва по малко олио, докато кашата стане подобна на майонеза. Сместа се разстила върху парче плат и се поставя на кръста. Трябва да се прикрепи с колан или друго средство. Компреса седи цяла нощ. На сутринта мястото се измива.
Глава счукана глава чесън се смесва с 2-3 лъжици свинска мас. С получената смес се намазва парче памучен плат. Поставя се върху болното място и се държи 1-2 часа. Повтаря се в продължение на 10 вечери.
Бурканче за детска храна или за сладко се пълни с обелени скилидки чесън. Затваря се за стерилизиране. Вари се 2 часа, до получаване на гъста каша. Болното място се маже с получената мазнина. От сварения чесън се прави лапа, която се държи 2-3 часа на болното място.