Ухапването от кърлеж е безболезнено и почти не се усеща. Поради тази причина е необходимо да преглеждаме тялото си много внимателно, за да установим наличието на тези паразити. Най-често първото нещо, което се вижда е малка тъмна точица, но ако се вгледате ще различите и малките мърдащи крачета на кърлежа.
Ако ви ухапе кърлеж, най-добре е да посетите най-близкия лекар. В случай че се намирате сред природата или нямате достъп до медицинска помощ, ви предлагаме някои от най-ефикасните съвети при вадене на кърлеж:
Обработвайки внимателно наранения участък със спирт и използвайки подръчни инструменти като пинсета или клещи, хванете добре кърлежа. Дърпайте смело и задължително право нагоре. Ако изкривите движението на ръката си, може да го разкъсате и част от него да остане в тялото ви.
С олио, масло, мас или зехтин намажете забития кърлеж. Това ще намали притока на кислород към него и така ваденето на кърлеж ще се случи по-лесно.
Ако не разполагате със спирт или друга дезинфектираща течност можете да използвате обикновен одеколон или парфюм.
В никакъв случай не го пускайте или разкъсвайте, защото има вероятност да се заразите с вече болна кръв.
Препоръчително е да дезинфекцирате целия участък с йод или риванол.
Най-често срещаните заболявания вследствие на ухапване от кърлеж са лаймска болест и марсилска треска. Лаймската болест се развива на три етапа и включва зачервяване около мястото на ухапването, болки в ставите и мускилите и дори в някои случаи температура.
При марсилската треска се наблюдава покритие от тъмна коричка на засегнатото място и се появяват симптоми като висока температура и стомашни болки. Могат да възникнат и други усложнения и болести като ку треска или кърлежов енцефалит.
Задължително наблюдавайте нараненото място в продължение поне на месец. Наблюдавайте внимателно кожата си за поява на червени петна или сърбеж.
В най-добрия случай, ако сте се справили с изваждането на кърлежа, потърсете лекарска помощ при първа възможност. Инжекцията против тетанус е вашата гаранция за крепко здраве.