Хората, които имат сърдечно-съдови заболявания или предразположени към тях, трябва да спазват определена диета. В нея задължително трябва да отсъства солта. Но има и още няколко принципа и правила, които трябва да се спазват.
Специалистите препоръчват хората със сърдечни проблеми да включат в менюто си Омега 3 мастни киселини. Те имат свойството да намаляват нивото на триглицеридите в кръвта. Когато са във по-високо количество, те водят до формиране на тромби. Също стесняват и запушват кръвоносните съдове.
Има обаче няколко много полезни продукти, които съдържат в големи количества необходимите хранителни вещества и са подходящи също за намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Чрез овесените ядки, например, организмът получава необходимото количество влакна. Те доставят въглехидрати, които по-бавно се усвояват от организма, а и осигуряват енергия за по-дълго време.
Скумрията също е сред полезните продукти, тъй като съдържа Омега-3 мастни киселини и селен.
Сардините от северните морета също са изключително добър източник на Омега-3, витамин В3 и калций.
Соевото сирене Тофу се съдържат изофлавони. Те снижават нивото на холестерол в кръвта. Тофуто е подходящо за добавяне във всякакви ястия, тъй като абсорбира аромата на продукта, с който се готви.
Друг източник на Омега-3 са орехите. Те съдържат също полиненаситени мазнини. Но имайте предвид, че трябва да ги употребявате в умерени количества, тъй като са доста калорични.
Грахът и фасулът съдържат влакна, които добре се разтварят в организма. Те са богати също на белтъчини и витамини, а и не са никак калорични и съдържат малко мазнини.
Сушените сини сливи са отличен източник на влакна и желязо. Намаляват нивото на холестерол при редовна употреба. Но имат и други предимство - намаляват риска от възникване на рак на дебелото черво. Пресните сливи също могат да се консумират от хора със сърдечно-съдови заболявания, тъй като са богати на влакна и бета каротин.
Включете и ечемик в менюто си. Той съдържа белтичъни, влакна, желязо и още минерали.