Уртикарията представлява алергична реакция на кожата. Та се проявява като еритем (зачервяване)папулоеритемен обрив, при което околната кожа се надига и сърби. Според характера на протичане различаване остра уртикария и хронична уртикария. Острата уртикария е с продължителност до около 6 седмици, докато проничната трае повече от 6 седмици.
Според причинителите на обрива различаваме алергична уртикария, която се причинява от различни алергени, неалрегична уртикария, получена вследствие на приложение на рентгеноконтрастни вещества, кураре или опиати, както и уртикария с неизвестни причини.
Основният симптом на уртикарията е характерният обрив, който се манифестира от обривна единица, т.нар. уртика, която се издига над околното кожа с рязка граница. Наблюдава се интензивен сърбеж и парене на кожата,както и много динамично развитие – само за 1-2 маса уртиките могат да увеличат размера си, да го намалят, да сменят локацията или напълно да изчезнат.
Понякога обривът може да бъде придружен и от други алергични прояви, като кихане, водниста хрема, задух и дори тежка анафилактична реакция.
Обикновено уртикарията бива овладявана бързо, особено алергичната уртикария, която изчезва, щом от организма бъде елиминирана алергена, който я предизвикава. По-голям проблем са хроничните случаи на уртикария.
Те се третират най-често с лекарства от групата на антихистамините, калций в амбули и на таблети, както и под формата на сироп – калций глюконат лактат. В особено тежки случаи на уртикария се прилагат кортикостероидите урбазон, медрол, дексметазон, преднизолон и др.
Съветът има само консултативен характер и не замества консултацията с лекар!