Бабинден е традиционен български празник, който се празнува на 8-ми януари по нов стил и на 21-ви януари по стар стил, като се чества деня на бабата акушерка в селото. Празникът има три основни елемента:
- Къпят се бебета от акушерката, който обичай е съпроводен с благословии. Децата се намазват с мед и масло, бабата се дарява с вълна и обредни краваи. Тези обичаи се правят за здраве;
- Традицията на Бабинден повелява младите булки в дома на акушерката да се гощават. В това угощаване участват всички млади булки, чиито деца бабата е израждала през цялата година. Всички носят хляб, баници, печена кокошка и вино. Булките поливат на акушерката да се измие и слагат на дясното ѝ рамо риза, престилка, кърпа и чорапи;
- Следва влечугане или по-точно къпане - този обичай на Бабинден е известен само в някои села в България. Къпането става след като приключи гощавката. Жените водят бабата на колесарка на реката или кладенеца, където се извършва обредното къпане. Всички моми са окичени с върви, с червени чушки и вълна. Пеят се обредни песни с еротични мотиви.
На този празник не се допускат мъже. Ако срещнат някой мъж случайно, му се подхвърлят закачки. Бабинден се празнува и за да се умилостиви болестта бабици, която най-често засяга децата.