В много случаи на една жена, станала майка ѝ спира кърмата. Защо обаче това се случва и какво да правим, ако се случи, ще разберем в следващите редове. Спирането на кърмата може да е знак, че майката има някакъв здравословен проблем.
Кърменето, дори да е естествен процес, може да се осъществява трудно, защото самите ние не разбираме този процес и в повечето случаи не знаем как точно да кърмим нашите съкровища. Много майки си задават въпроса, дали кърмата е достатъчна за бебето?
Нуждите на всяко дете са индивидуални, а и след раждане всяка жена се възстановява по различен начин. Ако забележите, че кърмата ви намалява, това може да означава, че най-вероятно кърмите бебето на интервали от време. Ако кърмите, когато детето поиска в рамките на 24 часа, е невъзможно кърмата да се увеличава и няма как в гръдта да се образува достатъчно количество, с което да задоволите нуждите на вашето дете. Това, разбира се, се отнася за напълно здрави майки. Ако сте от тези дами, които имат здравословни проблеми и не сте се отказали от някои вредни навици, тогава при вас нещата стоят по друг начин.
Някои майки се чудят дали да не спрат да кърмят бебето, защото не се хранят здравословно или пък все още не са отказали тютюнопушенето. Те не кърмят на поискване и кърмят само през деня, в продължение на 6 месеца.
Ако се доверите на майчиния си инстинкт и кърмите детето си редовно, вашата кърма няма да спре, даже ще стане точно обратното - нейното количество ще се повиши. Ако кърмите на поискване, ще разполагате с това количество кърма, от което вашето дете се нуждае.
Дори ако кърмите на всеки час в началото, това не е проблем. Нощно време не правете много дълги паузи и не спирайте да кърмите.
Повечето млади майки, след като родят, чувстват гърдите си твърди, преливащи от кърма, понякога дори болезнени. Това е напълно нормално, но само в началото, след като са родили. В гърдите се синтезира толкова мляко, отколкото бебето има нужда.
Важно е да кърмите вашето бебе най-малко 6 месеца, не е хубаво да го отбивате твърде рано. Даже трябва да направите точно обратното - да го приканвате да суче и така гърдите ви произвеждат повече кърма. А, ако искате да го отбиете, не е нужно да правите нищо. Това, че държите мляко в гърдите си и не се цедите е напълно ясен знак за вашето тяло да преустанови процеса на лактация.