Ezine.bg»Съвети»Как се вади кърлеж?

Как се вади кърлеж?

Как се вади кърлеж?

Топлото време понякога то носи и неприятните емоции, съпровождащи ухапванията от кърлежи.

Как се прикрепят кърлежите?

Тялото на кърлежите е с овално или по-скоро с форма на капка, От главата излизат два броя къси челюсти и хоботче. На края на челюстите има режещи щипки. Хоботчето има пробивна функция и е водещо в процеса на хранене. То е покрито с кукички, които възпрепятстват лесното изваждане на кърлежа.

За прикрепване кърлежите използват и лепкаво вещество, което се отделя по време на хранене и след това се резорбира напълно. След като забие хоботче, кърлежът започва да се храни, като увеличава размерите си пропорционално на количеството всмукана кръв.

Усеща ли се самото забождане? При забиване на хоботчето кърлежите отделят вещество, което действа като локален анестетик и ухапването е безболезнено!

Как да извадим сами кърлеж?

Най добре е веднага да се потърси лекарска помощ. Ако това не е възможно, е желателно кърлежът да бъде изваден възможно най-бързо, защото колкото по-дълго време смуче кръв, толкова по-голяма е вероятността от заразяване с различни инфекции.

Вижте последователността от действия ,които трябва да следвате и спазвате:

Захванете кърлежа с пинцета за главичката или възможно най-близко до кожата. Внимавайте да не го смачкате. Задължително използвайте ръкавици.

Издърпайте го директно, бавно и без въртеливи движения, като много внимавайте да не го разкъсате и хоботчето да остане забито в кожата. Ако това се случи, е задължително да потърсите лекарска помощ възможно най–скоро.

Почистете мястото с йодна тинктура. Запазете кърлежа в малка кутийка и го занесете за изследване за евентуални инфекции и най-вече за Лаймска болест.

В следващите часове и до ден-два следете за локални симптоми - болка, оток и общи симптоми - температура, главоболие, грипоподобна симптоматика.

Ето и някои неща,които не трябва да правим:

Кърлежът не трябва да се маже със спирт, бензин, мазнина, алкохол или пък да се правят опити да се изгори, защото това не само че няма да помогне, но и увеличава опасността от инфектиране. Тези действия могат да предизвикват кърлежа да върне чревното съдържимо, което улеснява предаването на зарази.

Кърлежът се издърпва директно нагоре! Не е нужно да се върти нито по посока, нито обратно по часовниковата стрела, тъй като челюстите му не са със спираловидна форма! Затрудненото изваждане се дължи на кукичките по хоботчето, които са насочени назад!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
Общо гласували: 1
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати