В миналото лечителите и знахарите са вярвали, че всяка болест в тялото започва в устата, затова са давали на своите пациенти различни билки и треви за дъвчене, за да може да прогонят болестта.
Днес ние знаем, че донякъде лечителите и знахарите са били прави. Изследванията показват, че в устата на всеки човек живеят повече от 22 милиона бактерии, като само върху небцето има повече от един милион микроорганизми. Венците са дом на близо 5 милиона бактерии, но истинско нашествие - близо 11 000 000 бактерии, има върху езика.
С повечето от тях сме се научили да живеем в равновесие, но има някои потенциално опасни за здравето бактерии, които могат да причинят не само кариеси, но също сърдечно-съдови заболявания.
Ето защо е добре да се информираме за различните начини как да намалим бактериите в устата си.
Първата стъпка в тази посока е спазването на безупречна орална хигиена. Важно е зъбите да се почистват поне два пъти дневно с хубава четка и качествена паста.
Миенето на зъбите трябва да продължи поне няколко минути, като задължително е и почистването не само на зъбите и венците, но и на езика, където все пак има най-много бактерии.
Друг ефикасен начин е жабуренето със слънчогледово или сусамово олио, при който се приема около 1 с.л. мазнина. След около десетина минути олиото може да се изплюе. След тази процедура зъбите трябва да се измият.
Препоръчително е след това да се използва вода за уста с дезинфенкциращ ефект, който също ще помогне за отстраняването на голяма част от бактериите.
Добри резултати за намаляване на бактериите в устата дава и жабуренето с олио или пречистено масло гхи. Една чаена лъжичка слънчогледово, какаово, сусамово олио или гхи се слага в устата сутрин след ставане и старателно се жабури поне в продължение на 10 минути, след което се изплюва.
Жабуренето с олио е доказано ефикасно, но за съжаление не отстранява всички бактерии в устата. На помощ могат да се притекат и различни противобактериални таблетки за смучене, но пълно изтребване на бактериите в устата не може да има.