България е единствената страна от Европейския съюз, в която ваксината против варицела не е задължителна част от имунизационния календар. Това е една от основните причини всяка година 25 000- 30 000 души да боледуват от шарка.
Варицелата или шарка, както у нас е прието да се нарича заболяването, е изключително силно заразно, предава се по въздушно-капков път и всеки рано или късно се разболява от нея.
Заболяването протича с грипоподобни симптоми, като най-характерното е появата на кожни лезии по лицето, тялото и интимните части. Лезии могат да се наблюдават дори в устната кухина и хранопровода.
И като при всяко друго заболяване, при варицелата също има значение диетата, която болният спазва. Ограничаването или пълният отказ от определени групи храни ще ускорят оздравителния процес.
Ето и какво не трябва да се яде при шарка:
На първо място изключете от менюто си всякакви млечни продукти, като сирена, всички видове мляко и сладолед. Не бива в никакъв случай да консумирате пикантни или пържени храни и меса, защото те са пълни с консерванти, съдържат много мазнини и имат алергени, а това може да влоши общото състояние на болния от варицела.
На трапезата ви не трябва да има никакви пикантни храни, сосове и подправки, защото те ще раздразнят лезиите в устната кухина и хранопровода. По тази причина в менюто не трябва да присъстват също люти чушки, лук и чесън.
Добра идея е да ограничите солените храни, които също могат да усилят болката и раздразнението в устната кухина.
Докато имате шарка не хапвайте ядки, като орехи, фъстъци и други черупкови плодове, които са богати на аминокиселината аргинин.
Въпреки че по принцип се препоръчва приемът на цитрусови плодове, болните от шарка трябва да избягват консумацията на портокали, лимони и др. Именно заради лезиите по меките тъкани. Ограничете и употребата на кафе и шоколад, както и на други продукти, съдържащи какао.