Пейсмейкърът е малко електронно устройство, което се имплантира под кожата, за да регулира сърдечния ритъм. Повечето пейсмейкъри се поставят за лечение на симптоми в резултат на брадикардия (бавна сърдечна честота). Докато следвате няколко прости предпазни мерки и спазвате схемата на Вашия лекар за периодично проследяване, пейсмейкърът не трябва да оказва значително въздействие върху начина на живот по отрицателен начин.
Имплантацията на пейсмейкър е минимална инвазивна хирургическа операция. Типичният период на възстановяване не е дълъг или труден. Може да изпитате болка в мястото на разреза за няколко дни. Вашият лекар може да ви помоли да ограничите енергичната активност или да не вдигате тежки предмети за седмица или две. Мястото на разреза обикновено е напълно излекувано след две или три седмици и не трябва да има допълнителни ограничения.
През този първоначален период трябва да следите за признаци на кървене или инфекция като подуване, повишено зачервяване или влошаване на болката, и да уведомите Вашия лекар, ако се появят някои от тези признаци. За щастие, тези усложнения са рядкост.
Пейсмейкърът ще трябва периодично да се проверява, за да се уверите, че функционира нормално, а батерията му има достатъчно енергия. Когато батерията започне да се изчерпва, обикновено след пет до десет години, Вашият лекар ще насрочи операция за подмяна. Това е сравнително проста процедура, провеждана под местна анестезия, при която старият генератор на пейсмейкъра се отделя от своите проводници и се изхвърля. След това се поставя нов генератор и се зашива разрезът.
Противно на общоприетото схващане, съвременните домакински уреди, включително микровълновите печки, не пречат на пейсмейкърите и не трябва да предизвикват никаква загриженост. При някои други устройства обаче има няколко специални предпазни мерки, които трябва да предприемете.
Мобилните телефони, ако се държат в близост до пейсмейкъра (което може да се случи, ако телефонът се държи в джоб на гърдите), могат потенциално да повлияят на функцията му. Докато телефонът се държи на разстояние от 15 сантиметра или повече от пейсмейкъра, не би трябвало да има проблем. Подобно е и влиянието на магнитите. Спазвайте с тях същата дистанция.
Преходните детектори против кражби в магазините работят чрез генериране на електромагнитни вълни, които за момент могат да се намесят в работата на пейсмейкъра. Въпреки това, стига да вървите нормално през детектора и да не спрете в него, не трябва да имате проблеми.
Пейсмейкърите задействат и металотърсачите на летището. Ако ви се налага да пътувате, уведомете охраната на летището и носете документи, удостоверяващи, че имате устройството в гърдите си.
Избягвайте работа с моторни резачки и електрожени, защото влияят на пейсмейкърите.
Ако ви се наложи да се подложите на скенер, ехограф или друга специализирана медицинска техника, уведомете специализирания персонал, че имате пейсмейкър, за да подходят към процедурата с необходимото внимание.
Пейсмейкърите трябва да подобрят или поддържат начина ви на живот, а не да го ограничават. В по-голямата си част, това се случва. След като се възстановите от операцията, никоя от предпазните мерки, които трябва да предприемете, не са особено тежки и няма да срещнете повечето от тях по време на ежедневния ви живот. В повечето случаи, след като вашият пейсмейкър е имплантиран, можете да преминете през нормалния си живот, без дори да мислите за него.