Пейсмейкърът представлява изкуствен стимулатор на сърдечната дейност. Поставянето му е препоръчително при пациенти, имащи много учестен или неритмичен пулс, по-известен като аритмия.
Честите нарушенията в сърдечната дейност стават причина за развитието на сърдечна недостатъчност. В някои случаи пристъпът от аритмия може дори да завърши фатално. В началния стадий тези състояния се повлияват с помощта на медикаменти.
При неуспех от приложената терапия обаче и след направена ЕКГ се пристъпва към имплантиране на пейсмейкър. Поставянето му не е много сложна операция.
Поставянето на пейсмейкъра спомага за поддържане на нормална сърдечна честота, паралелно с прилаганата медикаментозната терапия.
Първият такъв апарат е поставен през не толкова далечната 1958 г. Ежегодно около 700 000 пациенти се ползват от тази услуга.
С напредването на медицината едва преди дни бе одобрен миниатюрен безжичен пейсмейкър. Той ще се прилага в страните от Европейския съюз. Сърдечният стимулатор е с размери от едва 10% от използваните до сега. Друга новост е, че имплантирането му в тялото на пациента ще става без инвазивна хирургическа намеса.
Новаторското устройство е разработка на американската компания Nanostim. Въпреки това още не е получило одобрение от американската администрация за контрол на храните и медикаментите.
Познатите ни пейсмейкъри изискват хирургическа операция на пациента, при която се осигурява място в тялото му за устройството. При това положение съществува, макар и минимална, опасност от инфекция. Новият безжичен пейсмейкър достига до сърцето на пациента интравенозно - чрез катетър по феморалната вена в областта на слабините. Самата манипулация трае 30-тина минути. В устройството пък има вградена минибатерия, която издържа между 9 и 13 години.
Мненията на лекарите за иновативния продукт са сдържани. Те смятат, че преди да влезе в широка употреба, трябва да се установи колко време безжичният пейсмейкър може да функционира безпроблемно и колко лесно може да бъде подменен при необходимост. Въпреки това медицинските среди приемат с отворени обятия тази поредна стъпка напред в лечението.