Компулсивното хранене е консумирането на големи количества храна, невъзможност за прекратяване на тази практика и загуба на контрол. За него може да се говори, когато епизодите се проявяват поне два пъти в седмицата повече от 6 месеца. И докато други хранителни разстройства са по-типични за жените, от компулсивното страдат и мъже, и жени.
Няколко са причините за компулсивно хранене. На първо място са биологичните. Сред тях са хормонални проблеми и генетични мутации. Не по-малко значими са психологическите причини.
Учени установяват, че системното преяждане има връзка с депресията. Неудовлетвореността от собственото тяло също може да стои зад подобно поведение. Установено е още, че борещите се с компулсивното хранене имат ниско самочувствие и невъзможност за справяне с емоциите.
Социалният и културният фактор също играят роля. Хранителното разстройство може да се отключи след травматични епизоди, като например сексуално насилие.
Смята се още, че социалното напрежение от нуждата да се поддържа перфектно и слабо тяло също могат да са отключваща причина. Особено уязвими за младите момичета и момчета, които са чувствителни към забележки за теглото и структурата на тялото.
Симптомите на компулсивно хранене са отвращение и вина, често съпътствани с тревожност и депресия. Страдащите от компулсивно хранене се срамуват от поведението си, но не могат да го контролират. На практика те се наблюдава пристрастяване към храната.
Какво може да забележат околните – за емоционалното хранене, както още е известно компулсивното хранително разстройство, типично е поглъщането на огромни, почти невъзможни количества храна.
Обикновено заболелите от него продължават да ядат, дори и след като са сити. Освен върху количеството, те нямат контрол и върху вида на храната, като обикновено предпочитани са вредни и калорични храни. Често се случва хората с такова поведение да крият храна. Епизодите на компулсивно хранене обикновено са последвани от насилствено повръщане.
Състоянието може да не изглежда сериозно, но всъщност от него могат да последват сериозни проблеми. Прекомерното хранене води до наднормено тегло. Често се случва при продължително прекомерно хранене страдащият да развие диабет, сънна апнея, хипертония, болка в мускулите, проблеми с отделителната система, сърдечни заболявания. Затова лечението е важно.
Обикновено то е успешно след професионална намеса от психолог или психиатър, специализиран в лечението на хранителни разстройства. Важно е активно участие в лечебната схема да има и диетолог, който да изготви правилен режим.
Терапията е насочена към емоционалните отключващи фактори за епизодите на компулсивно хранене. Психологът ще помогне за изграждане на механизми за справяне със стреса, тревожността и депресията.