Ezine.bg»Статии»Семейство»Семейни Отношения»Насилието срещу жените

Насилието срещу жените

AdminAdmin
Администратор
1k1
Насилие срещу жени
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Насилието срещу жените, известно също като междуличностно насилие, е престъпление. Това се случва в контекста на много различни видове взаимоотношения и приема много форми. Това може да се случи в рамките на бракове, между братя и сестри, съквартиранти, двойки и при тези в хомосексуални отношения. Възрастните членове на семейството също могат да бъдат обекти на злоупотреба от страна на роднини.

При по-голямата част от интимните партньори в инцидентите на насилие, мъжете са основните насилници. Според констатациите около 1.5 милиона жени и повече от 800 000 мъже са изнасилени или физически нападнати от интимен партньор всяка година.

В допълнение, едно проучване показа, че почти всички (93%) от жените, които са били убити от техния интимен партньор са били лекувани от най-малко една травма на ръцете и на лицето си. Като цяло, жертвите на системно физическо насилие имат по-сериозни последици от жертвите на изолирани инциденти.

Насилникът може да използва редица тактики, различни от физическо насилие, за да поддържа своята власт и контрол над жертвата си. Има три категории на злоупотреба:

Психологически тормоз: Понякога се нарича психическо насилие, този вид злоупотреби могат да включват постоянно обиди, тормоз, преследване, прекомерно притежание, изолиране на жена от приятелите и семейство, лишаване от физически и икономически ресурси и унищожаване на личната и собственост. Психологическото насилие може да доведе до психологическите последици за жертвата, включително депресия, ниско самочувствие, страх от интимност, невъзможност да се доверят на мъжете, тревожност, антисоциално поведение, а в някои случаи и до опит за самоубийство.

Физическо насилие: Физическото насилие може да започне с захващане, притискане или блъскане и често ескалира в по-сериозни и по-чести атаки, включително ритници, юмруци, хапане, хвърляне на предмети, задържане, безразсъдно шофиране и сексуално насилие. Физическите нападения и агресивното поведение, въпреки че те не могат да бъдат живото застрашаващи най-напред, не са тривиални и не трябва да се подминават или изолират. Това насилие става животозастрашаващо, когато атаките включват задушаване, счупване на костите или използването на оръжия.

Сексуална злоупотреба: Всеки път, когато една жена е принудена да вземе участие в нежелана сексуална активност, тя се счита за сексуално насилие. Физическото насилие може да бъде придружено или да завърши със сексуално насилие, но е налице ясна и отчетлива линия между физически домашно насилие и сексуално насилие. Въпреки че някои интимни партньори злоупотребяват, кулминират в сексуално насилие, по-голямата част не го правят.

Някои групи жени са изложени на по-висок риск да станат жертви на насилие и злоупотреби. Те включват жени, които:

• са самотни, разделени или разведени (или планират раздяла или развод);

Насилие срещу възрастни

• са на възраст между 17 и 28 години, особено на възраст под 24;

• злоупотребяват с алкохол или други лекарства или чиито партньори правят това

• имат партньори, които са прекалено ревниви или притежателени;

• имат история на предишно физическо насилие;

• са преживели злоупотреба в детството си;

• са безработни или преживяват икономически стрес;

• са имали предварително нараняване от същия партньор;

• са с ниско ниво на академични постижения;

• липсват социални мрежи и са склонни да бъдат социално изолирани;

Подобно на другите форми на насилие срещу жени, сексът насила или изнасилването са сериозно престъпление, което се случва както в случайни, така и сериозни отношения, и при двете хетеросексуални и еднополови връзки. Физическите и психологическите последици за здравето на интимен партньор жертва на насилие са много сериозни. Засегнатите жени изпитват или съобщават за хронични здравни проблеми, включително:

• Болка, стомашно-чревни нарушения;

• Високи нива на болести, предавани по полов път, проблеми с централната нервна система, нарушения и сърдечни проблеми, въпреки че не са страдали от сърдечно заболяване;

• Гинекологични заболявания и нежелана бременност;

• Главоболие и болки в гърба;

• Симптомите на пост-травматично стресово разстройство, включително емоционална разстройство, ретроспекции и нарушения в съня;

За това, ако над вас се упражнява някаква форма на насилие, незабавно потърсете помощ. Знайте, че това е престъпление срещу вас и обществото като цяло.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest