Смятате ли себе си за силен човек? Прегледайте списъка с 10-те признака за силен характер, за да видите дали очакванията ви за самия себе си отговаря на реалността. Ако не притежавате такива качества, не се обезсърчавайте: знаейки слабостите си, ще намерите начина за самоусъвършенстване.
Можете да се наречете силен характер, ако:
1. Умеете да прощавате
Като трупате тежестта на обидите върху плещите си, вие се саморазрушавате. Този, който не е в състояние да се откаже от такава ситуация, той става роб на негативните чувства и мисли, които носят повече страдание и изтощават енергията. Да се отървете от гняв, омраза и жажда за мъст, не е винаги лесно, но не можете да продължите, докато не премахнете това бреме. Способността да прощаваме ни прави много по-силни, по-свободни и по-щастливи.
2. Способни сте да признаете грешките си
Вероятно никой не обича да признава грешките си. Но има съществена разлика между слабите и силните хора. Първите във всички случай се защитават, обвиняват другите и продължават да настояват, че са прави, пренебрегвайки фактите. А силните са в състояние да поемат отговорността, осъзнавайки, че несправедливо обиждат някого с действията и думите си. Един силен човек ще се извини и направи своите изводи. Признавайки грешката си, той се опитва да коригира ситуацията. Само такива хора са способни да се издигнат над себе си и да се променят към по-добро.
3. Не се отказвате дори и в трудни времена
Всеки има трудности - порицание от шефа, уволнение, болезнена раздяла, лош успех на изпита. Един слаб човек може да бъде разстроен от всяка неприятност. Такива хора са склонни да дъвчат токсични мисли отново и отново: Аз съм твърде глупав за тази работа, Имам ужасен нрав, Просто не заслужавам щастие, Защо винаги нямам късмет?
Силните хора възприемат неуспеха като неразделна част от житейския опит и се опитват да видят нови възможности в тях. Те не се гмуркат в бездната на отчаянието, а си задават въпросите: Какви поуки аз мога да науча от тази ситуация? , Как да използвам научената информация, като основа за развитие? , Какво по-различно мога да направя следващия път? .
4. Смело защитавате ценностите си
Животът на един слаб човек е пълен с различни дела на капитулация: бои се открито да защитава възгледите си и мълчи, подчинява се на агресора, противоречи на собствените си убеждения.
Да бъдеш силен, не означава да се държиш войнствено, да се втурваш в предните редици или да премахваш всеки от пътя си. Това означава да бъдеш в състояние, да отстояваш себе си, да се отнасяш с уважение към собствените си ценности, да говориш и действаш въз основа на дълбоко вкоренените си вярвания и чувства.
5. Защитавате своите лични граници
Силният характер знае как да каже „не“ и да защити личните си граници учтиво и твърдо. Той може без чувство на вина да откаже покана за парти, да откаже да работи извънредно, да ограничи общуването си с хора, които са неприятни за него или да отвърне на удара на твърде натрапчиви роднини.
6. Знаете как да контролирате емоциите си
Емоционалната интелигентност е суперсила. Това означава, че не се поддавате на моментни импулси (например желанието да излеете натрупания негатив върху близък човек) и внимателно подбирате думи и дела, които няма да противоречат на вашите цели и идеали. Чувствайки гняв или раздразнение вътрешно, човек с развита емоционална интелигентност спира навреме, успокоява се и запазва самообладанието с дори в най-критичната ситуация.
7. Не сте доволни от поражението и не скърбите от победата на другия
Силният човек не се сравнява и не държи сметка на другите. Той просто не се нуждае от това. Неговото щастие е да бъде себе си, а не по-добър от някой друг. Той оценява и уважава себе си, като уникална и неповторима личност, но не се отказва от самоусъвършенстване. Той е готов да се развива, но не да надмине някого, а за собствено удовлетворение.
8. Не се боите, да поемате сложни задачи
Личностната сила се проявява в желанието да се поемат житейски предизвикателства и стремеж към майсторство. Лице, притежаващо тези качества, не се страхува да открие за себе си неизследвани области, да поеме сложни задачи и да придобие нови умения. Не се страхува от грешки, разбира, че е способен да стане по-добър, и затова не избягва трудностите и продължава да се стреми да реализира максимално своя потенциал.
9. Вие не търсите всеобща любов
Понякога силата е да преодолеете желанието си да бъдете универсален и всеобщ любимец. Може би искате всички да ви обичат и възхищават? Но още никой не е успял да защити едновременно позициите си и да остане мил на всички и завинаги.
В очакване на постоянно одобрение от другите, ще откриете, че трябва да им угаждате и да ги насърчавате във всичко. И в един момент, трябва да се откажете от собствените си интереси и принципи. Струва ли си да се съгласите с такъв компромис? Отговорът е очевиден.
10. Правите всичко възможно да постигнете целите си
Слабите хора си търсят извинение за собственото си бездействие: Сега не е подходящ момент, Нямам талант, Само ако имах връзки, Това е твърде трудно, Нямам пари. Силните намират възможности и колкото и да е трудно, стъпка по стъпка се предвижват напред към целите си, а не отлагайки до понеделник, до началото на другия месец или следващата година.
Нека силата да бъде с Вас!