Късната бременност, без съмнение, е рискова. Рисковете при нея се дължат не толкова на самата възраст, колкото на различните заболявания, които възникват - като високо кръвно, диабет, някои гинекологични изменения.
Какви са най-честите рискове при закъсняла бременност?
Преждевременно раждане - то се среща най-често при жени над 40 години поради повишеното артериално налягане или диабет. Те водят до значително наедряване на плода и невъзможност на матката да го задържи.
Високо артериално налягане - среща се два пъти по-често при жените след 40 години. Дължи не недобро приспособяване на съдовата система на майката, поради което плодът не се храни достатъчно. Налягането може да се повиши и при по-млада възраст и във всички случаи изисква повишено внимание и предприемане на необходимите мерки.
Диабет - при по-пълните дами е често заболяване, тъй като бременността затруднява регулиране на захарта в кръвта. Повишеното й ниво изисква ограничавате на количеството на бързоусвоимите захари.
Спонтанен аборт - при бременни на 20 години рискът е 15 процента. При 40-годишните той нараства на 33 процента, а при 45-годишните вече е 50 процента. Най-опасни са първите три месеца. Тогава често настъпват хромозомни аномалии в плода, които са несъвместими с нормалното протичане на бремеността. Хормоналната среда на матката не е достатъчно благоприятна на тази възраст, тъй като е с понижено количество на прогестерона. Това е хормонът, който спомага за задържането на оплодената яйцеклетка.
Цезарово сечение - след 40 години не е невъзможно жената да роди по естествен начин, но все пак на тази възраст цезаровите сечения са два пъти по-чести. Особено когато става дума за първо раждане. Матката е изгуби своята еластичност, малко или много, контракциите не са толкова силни, шийката й се отваря по-малко. Това обаче не се отнася до жени, които вече са раждали.