Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Спорт при бременност - ползи и рискове

Спорт при бременност - ползи и рискове

Спорт при бременност - ползи и рискове

Отглеждането на нов живот е магически процес, но може да бъде и доста стресиращ, защото променя ежедневието на бъдещата майка. Наред с множеството въпроси около поведението на бременната жена стои и този дали може да се занимава със спорт и физическа дейност. Какви са ползите и рисковете за спортуващите бременни?

До средата на миналия век се е считало, че физическата активност и бъдещото майчинство са несъвместими. Днес тези предразсъдъци са напълно отхвърлени и на бременните се препоръчва да не губят своята физическа активност в периода на очакването на майчинството.

Все пак е необходимо да се направят някои уточнения относно видовете спорт при бременност и границата, която не бива да се преминава, защото носят риск. Както и ползите, които може да има от спортни занимания.

Ползите от спортни упражнения при бременност са най-общо в няколко направления:

- Психологическо благосъстояние - редовните упражнения имат благоприятно действие върху психическото състояние на бременната жена. Установено е, че занимаващите се активно със спорт са по-малко склонни към стрес, безсъние и болки в сравнение с по-заседналите. Чувството за благополучие е по-силно при активно спортуващите според проучванията.

- Не толкова силно наддаване на тегло - активно спортуващите жени качват по-малко килограми през бременността и после по-лесно си възвръщат обичайните килограми според специалистите. Умереният и добре премислен спортен режим пази от затлъстяване, защото наддаване на килограми при тях се случва по-бавно.

- Снижено ниво на болки в кръста - това оплакване засяга повече от половината от бременните жени. Практикуването на аеробика, йога за бременни и други спортни занимания укрепва мускулите и намаля интензитета на този тип болка.

Йога

- Нисък риск от гестационен диабет - често при бременните се наблюдава диабет по време на бременността, но физическите занимания подобряват инсулиновата чувствителност и снижават този риск.

- Мозъчно развитие на плода - според последни проучвания физическата активност на майката има благоприятно влияние върху развитието на мозъка на плода. Проследена е слуховата памет на новородени и е установено, че мозъкът на бебетата, чиито майки са се занимавали със спорт през бременността се развива по-бързо.

Опасните спортове при бременност са:

- Гмуркането - бебето няма защита срещу декомпресионна болест и газова емболия

- Повтарящи се упражнения с много обръщания и внезпни спирания - те причиняват дискомфорт в ставите

- Интензивните упражнения - те водят до повишаване на температурата на сърцето до ниво, което е опасно за бебето.

Вижте още съвети за бременни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest