Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»С много деца старостта при жените идва по-бързо

С много деца старостта при жените идва по-бързо

Жени с много деца

Многото деца са радост в дома, но заедно с това те неусетно крадат от младостта на майките. Раждането и отглеждането на многобройна челяд, както и обслужване на нуждите на много хора са предпоставки жената да се почувства по-стара от действителната си възраст.

За да достигнат до този извод, изследователи от университета н Пенсилвания правят проучване, което установява, че броят родени деца от една жена определя колко бързо остарява нейното тяло. Връзката между стареене и раждане се проявява след навлизане в менопаузата, според експеримента.

Причината е, че състояния като бременността и раждането променят и нарушават регулацията на цели системи, влияещи върху процеса стареене, след като жената вече е в менопауза.

По време на бременността настъпват метаболитни, имунологични и ендокринни промени в тялото. Наред с тях се появяват рискове от заболявания, свързани с репродуктивните изменения в един широк смисъл.

Бременността и кърменето са процеси, които са свързани с изразходване на много енергия от майката. Това веднага се отразява на метаболизма, имунитета и нивата на кръвно налягане. Жените с много деца по-често страдат и умират от диабет, бъбречни и други заболявания.

Много деца

Изследванията показват връзка между стареенето и възпроизводството. Това изглежда напълно закономерно, тъй като енергията, изразходвана за потомството отнема от тази, която се отделя за поддръжка на собствената физиология и за защита на организма.

Учените са включили 9 биологични маркера в това изследване. Те включват метаболизма и неговото правилно протичане, функцията на бъбреците и черния дроб, работата на имунната система, възпалителните промени и настъпили нарушения в кръвните клетки. Наблюденията водят до извод, че съществува връзка между броя раждания и остаряването като биологичен процес.

Сред предположенията защо се случва тази връзка между стареене и раждане, едно разумно обяснение се крие в наличието или липсата на яйчникови хормони при жените след настъпването на менопаузата.

В научния експеримент са участвали 4418 жени от центрове за контрол и превенция на заболяванията и се смята, че те са достатъчно надеждна извадка, за да се правят тези изводи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest