Досега се е смятало, че хранителни разстройства като булимия и анорексия са по-често срещани при подрастващите и младите хора. Оказва се обаче, че тези проблеми могат да бъдат налице и при по-малките учениците в основното училище.
Ръководителят на проучване по темата Д-р Доминик Мюлер от Университета в Монреал, Канада твърди, че децата между 8 и 12-годишна възраст също са подложени на риск от хранителни проблеми. Допълвайки, че досегашното схващане, че булимията се среща по-често в периода на юношеството е непълно грешно. А причините това да е така, са липсата на достатъчно изследвания и слабата информираност сред населението.
Според Националния институт за психично здраве, хранителните разстройства са опасни за здравето на хората заради яденето на много малки количества храна или пък преяждане.
Налице са и все повече проучвания, които определят като причини взаимовръзката между генетични, биологични, поведенчески, психологични и социални фактори. Често тези разстройства се проявяват и с други заболявания като депресия, тревожност или злоупотребата с медикаменти.
За целта на изследването Д-р Мюлер и колегите му провели проучване, обхващащо деца на възраст между 8 и 12 години, като били изключени тези с физически проблеми или с други заболявания, които се явяват причина за хранителните разстройства.
Така резултатите посочили, че тези от децата, които са били малтретирани, страдали от липса на внимание, депресии и други, са имали хранителни проблеми. Екипът открил, че 95 % от изследваните деца са ограничили храненията, 69.4 % не са искали да наддават на килограми, а 46.6 % са се смятали за дебели.
Също се оказало, че 15.5 % от тях сами си предизвиквали повръщане и 13.03 % имали булимично поведение. Половината от малчуганите били хоспитализирани поне веднъж в резултат на проблеми с храненето, а при близо 37 % са били налице психиатрични проблеми в семействата. Също 22.7 % били подлагани на психологически тормоз с подигравки и обиди.
Учените подчертават, че хранителните разстройства се срещат както при момичетата, така и при момчетата. Разликата била в това, че по-често момчетата искали да наддават на килограми, за да трупат мускулна маса, а момичетата – точно обратното.