Светъл лъч в борбата с рака на кожата дойде от САЩ. Американски учени споделиха, че са разработили ново експериментално лекарство - Ипилимумаб, което удължава живота на пациентите с напреднал стадий на меланома. Срещу тази най-крайна форма на рак на кожата ще се опита да застане новият медикамент, изработен от “Bristol-Myers Squibb” и “Medarex”.
Меланомата като най-смъртоносната форма на рака на кожата, е една от най-трудните за преборване от страна на лекарите и специалистите. Досега това кожно заболяване се лекуваше само по няколко начина, а за последните 30 години случаите на меланома са се увеличили многократно спрямо заболяванията с друг вид рак, съобщават експертите.
Експерименталният препарат е в състояние да увеличи живота на болните с още няколко години. В изследването са взели участие 6000 болни от различни държави. Разбира се, не при всички резултатите са положителни.
Ръководителят на проучването Стивън О'Дей от изследователския институт в Южна Калифорния сподели, че клиничните тестове на произволен принцип не са успели да покажат подобрение при всички болни с напреднал стадий на меланома.
Почти 1/4 от пациентите с рак на кожата, са успели да удължат живота си с още две години, след като им е предписано интравенозно лечение с Ипилимумаб. Според експерта от калифорнийския институт отбеляза, че все пак крайните резулти от изследването са вълнуващ напредък и за пациентите с меланома, и за сферата на раково заболелите.
Новият препарат Ипилимумаб бе представен от О’Дей на срещата на Американското общество за клинична онкология в Чикаго. Медикаментът е от ново поколение, той активира Т-клетките на имунната система, унищожаващи меланомните клетки, вместо да се насочва към тези, които преди са били лекувани по различни начини.
За сравнение, пациентите, на които е прилагано лечение с плацебо, успели да удължат живота си с 6, 5 месеца, а тези, на които е прилаган Ипилимумаб, достигнали средно до 10 месеца.