Натъртването е закрита травма на тъканите и органите, свързана с разкъсване на кръвоносни съдове и изтичането на кръв в съседни органи. Придружено е от чувство на болка и оток, който има различен цвят в зависимост от сложността на контузията и засегнатия кръвоносен съд. Причинява се от удар с тъп предмет, падане и др. Препоръчва се да се осигури покой на засегнатия участък и да се правят студени компреси, за да се ограничи кръвонасядането в тъканите.
Компрес за натъртено
Един средно голям картоф се настъргва и се полага върху натъртеното място, като сместа се фиксира с марличка.
Навяхването е травма, засягаща мускулите, сухожилията или ставните връзки, които поддържат костите в областта на ставата. Причинява се от усукване, падане, неправилно стъпване, при усилно физическо натоварване, когато тъканите не устояват на пренапрежението и се увреждат. Човек чувства болка при движение. Появяват се синини и подуване.
Компрес при навяхване
Може да лекувате мястото на травмата със студен компрес с лед, който да обвиете в марля или кърпа, и внимателно да положите в рамките на десет минути. Редувайте - след студения компрес, поставете топъл. Добре е да обездвижите навехнатото място с поддържаща еластична превръзка. Ако е навехнат кракът ви, дръжте го на високо, за да може механично отокът да спадне. Препоръчва се да се храните с растения, които действат противовъзпалително като куркумата например. Може да пиете и чай или отвара от лайка два пъти на ден.
Изкълчването представлява травма, свързана с разместване /дислокация/ на отделни костици, образуващи ставата, спрямо правилното им положение. То може да бъде причинено от свръхнапрягане на ставите или при рязко движение в нехарактерна посока. Съществуват освен травматологични изкълчвания и симптоматични. Те се появяват при пациенти, страдащи от вече съществуващо заболяване: увреждане на ставните връзки и др. При тях изкълчванията може да се случат и при по-леко пренатоварване, ако то е насочено в проблемната ставна област. Когато човек изкълчи крак или ръка, чувства силна и постоянна болка, която се увеличава при движение. Забелязва се и значителен оток.
Може да си окажете първа помощ, като положите на изкълченото място торбичка с лед, или с, какъвто и да разполагате, друг охлаждащ агент. Препоръчително е да престоите с него поне 10 минути, както при навяхване, или когато вече усетите, че кожата е започнала да се обезчувствява от студа. Може да напоите и кърпа с оцет или студена вода, която да сложите на травмата и да задържите по-дълго. За облекчаване на болката потърсете мехлем със съдържание на арника, черен оман, лайка, салвия или с екстракт от евкалиптово дърво. Може да си направите сами такъв, като към 50 мл. обикновен масажен крем, добавите 10-15 капки етерично масло от същите растения. Мехлемът се нанася обилно два или три пъти на ден. Не го мажете върху открити рани.
Компрес при изкълчване
Към сварен и намачкан ориз се добавя мед, колкото подготвяната смес да хомогенизира добре. След това тя се полага на изкълченото място, като се увива първо с марля, а след това - и с найлонов лист.
Все пак задължително е първо да потърсите лекарска помощ, независимо дали травмата ви изглежда лека. Това трябва да се направи, щом като забележите, че симптомите й не отшумяват до 2 дни; контузеното място има неестествена форма; не може да го движите изобщо и чувствате засилваща се болка.
Виж също за какво помагат топлите компреси, научи как се прави компрес при разширени вени или опитай компресите срещу отекли глезени.