Традиционната китайска медицина от хилядолетия използва една билка - облепиха, в лечебните си практики заради многото полезни свойства, които притежава. Аюрведа я цени заради богатството от омега-3, омега-6, омега-9 и рязко срещаната омега - 7 мастни киселини, наред с витамините А, група В, С, Е, К и Р, каротеноиди, флавоноиди и около 20 минерали.
Получаване на видовете масло от облепиха и съставът им
От плодовете и семената на ценната билка, която у нас се нарича по-често морски зърнастец, по метода на студеното пресоване се добива етерично масло. То е 2 основни вида и намира широко приложение заради многобройните си ползи.
Единият вид се извлича от семената на морския зърнастец има бледооранжев цвят и силно течна консистенция. Съдържа много омега- 3 и омега- 6 мастни киселини.
Другият вид се извлича от плодовете на морския зърнастец и е тъмночервено на цвят, с голям вискозитет. Съдържа много мононенаситени мастни киселини и омега-7.
И двата вида съдържат освен това 190 хранителни вещества и фитонутриенти. Витамин С и Е са във високи дози, както и витамин А. Токофероли, токотриеноли и каротеноиди оформят богатия им състав.
Ползи от маслото от облепиха
Ползите от маслото от облепиха са многобройни и се дължат на противовъзпалителното, регенериращото, овлажняващото, омекотяващото и антиоксидантно действие върху кожата и лигавиците на органите в тялото.Към този роз ползи се числят:
- стимулиране на сухи лигавици да произвеждат секрети;
- стимулиране на жлезите с вътрешна секреция;
- поддържане здравето на черния дроб, лигавиците, очите и устата;
- ускоряване на регенерацията на тъканите;
- понижаване на холестерола и оттам положително влияние върху работата на сърцето;
- широко приложение при проблеми с кожата като се започне от лечението на екземи, дерматити, псориазис, лишеи и се стигне до изглаждане на бръчките и изсветляване на пигментни петна и лунички.
Приложение на маслото от облепиха
Маслото от облепиха се използва по-често локално, тъй като се прилага повече при грижите за кожата, тъй като лекува и почиства в дълбочина. Има и силно подмладяващо действие.
Може обаче да се приема и вътрешно, полезно е при пациенти с язва, както и при анемия. Вътрешно се приема най-често 5 милиграма 2 или 3 пъти на ден, само по предписание на лекар.
Локалната употреба на маслото от облепиха, която е по-често срещана, включва маските за лице, маските за подмладяване, балсамите за устни, стягащи маски за лицето.
Употребява също и в грижата за косата. Прилага се с доказан ефект при маски срещу пърхот, за суха коса, при увредени коси. Ефикасно е при чупливи нокти и влиза в състава на кремовете за чупливи нокти.
Противопоказания за употреба на масло от облепиха
Маслото от облепиха се изключва при заболяване на червата, бъбреците и черния дроб. Не се препоръчва на бременни жени и кърмещи майки.
Необходимо е да се прави почивка от 3 месеца при редовна употреба. Предозирането има негативен ефект върху здравето.