Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Какаово масло - ползи и приложение

Какаово масло - ползи и приложение

редакция:
какаово масло

Когато през ХVІІІ век Карл Линей прави класификация на растенията, той дава името Храна на боговете на едно дърво. Това е какаовото дърво, от чиито плодове се получава какао, какаово масло и други продукти с вълшебната миризма на шоколад.

Уханието и вкусът на плода на какаовото дърво е това, заради което какаото е ценна суровина на първо място. На всеки е известно какви изумителни съблазни се правят от него, освен шоколада.

Изследванията, правени върху безценните зърна, са показали и техните лечебни, профилактични и укрепващи качества, заради които какаовите продукти са намерили приложение и в други области от бита и грижата на човека.

Един от продуктите, получени от какао, е какаовото масло, познато ни добре покрай производството на сладкарски, хлебни изделия и някои напитки. Какво още може да научим за употребата на какаовото масло и неговите възможности?

Получаване на какаово масло

Какаовото масло се получава от плода на дървото от рода Theobroma. Доскоро то е било класифицирано към семейството на Стеркулиеви, сега е част от семейство Малвовите. Родината му са тропиците на Америка и се култивира във всички тропически области по света, като дава реколта 2 пъти в годината.

Производството на какаово масло е дълъг процес, започващ със събирането на плода на дървото, който се оставя да ферментира, после се изсушава и пакетира. В този си вид какаовите зърна съдържат около 50 процента мазнини.

Натрошените и смлени семена по метода на горещото пресоване дават какаовото масло. Самата суровина е настърганото какао.

Маслото се прекарва през нагрети филтри, които пречат на продукта да се втвърди, а после се излива във форми.

Готовият продукт представлява белезникаво твърдо вещество, което на стайна температура има крехка консистенция. Когато се нагрее до 30-35 градуса става съвсем меко и лесно се разфасова и транспортира.

Полученото какаово масло има характерен аромат на шоколад. Цветът на маслото варира - от светлокафяво до кремаво или светложълто. Ако цветът е бял, то маслото може да е развалено или заместител.

Състав на какаовото масло

Какаовото масло е много калорично. В състава му прави впечатление малкото количество витамини. Обичайните за маслата витамини като Д, А, Е в това масло се откриват само като следи.

В него обаче няма вредни трансмазнини. То се основава на мастни киселини. Това са стеариновата, олеиновата, палмитиновата и линоловата. От тях в най-големи количества е олеиновата, която има свойството да понижава нивата на холестерола. Замествайки някоя от останалите мазнини, какаовото масло намалява риска от инсулти и атеросклероза.

Сурово какаово масло

Други ценни съставки са танините, кофеинът и ксантинът. Те влияят благоприятно на кожата, ако са включени в състава на продукти за лице, коса и тяло.

Маслото от какао има богат минерален състав. В него откриваме магнезия, хрома, желязото, калция, йода, цинка, селена, мангана, сярата, фосфора и натрия.

Съдържа също триглицериди, аминокиселини, бета каротин, витамини от група В, витамин С, Н и РР. Полизахаридите, фитостеролите, флаваноидите, аргининът, триптофанът завършват богатството на съставки на това масло. Цялото богатство на полезни вещества се измерва с около 300 ценни химикали, минерали и витамини.

Ползи от какаовото масло

Полезните съставки в какаовото масло имат редица положителни ефекти за човешкото тяло. Ако трябва да бъдат изброени, списъкът ще съдържа:

- нормализират на метаболитните процеси;

- понижават нивата на холестерол в кръвта;

- укрепват сърцето и стените на съдовете;

- заздравяват раните и кожните раздразнения;

- намаляват риска от ракови заболявания;

- подобряват мозъчната функция;

- профилактират язвите на стомаха;

- забавят стареенето;

- укрепват костите;

- ускоряват растежа на косата;

- борят се ефективно с умората;

За да се постигне желаният ефект е нужно да се използват само натурални продукти.

Приложение на какаовото масло

Какаовото масло за медицински цели

В чиста форма този продукт е подходящ най-вече като профилактика, но също и за поддържащо лечение на редица заболявания:

Кашлица, бронхит и астма - чаена лъжичка с горещо мляко помага при всякакви простуди и вирусни атаки. По време на грипни епидемии се препоръчва да се намазва лигавицата на носа с това масло като предпазно средство срещу вируси. При бронхит може да се масажират гърдите с него за облекчаване на пристъпите на кашлица.

Пневмония, туберкулоза, тонзилит - чаена лъжичка, заедно с прополис на ден има силно подкрепящо действие към основното лечение.

Атеросклероза, разширени вени - чаена лъжичка два пъти на ден е чудесно профилактично средство.

Холецистит - супена лъжица сутрин е добро поддържащо средство в борбата за изчистване на тялото.

Проучванията показват, че какаовото масло е в състояние да намали риска от ракови заболявания до 15 пъти. За целта е нужна редовна консумация в продължение на 5-10 години.

Трябва да се има предвид, че високото съдържание на мазнини може да доведе до покачване на теглото при по-сериозна употреба.

Какаовото масло в козметиката

Козметиюен крем с какаошо масло

Този продукт е универсален и има прекрасни свойства, които са подходящи в грижата за кожата и косата. При поддръжката най-често се използва:

- в зоната около очите за борба с бръчките;

- за тялото - предотвратява вредното действие на ултравиолетовите лъчи и има антицелулитно действие;

- подхранва и овлажнява дермата;

- храни, хидратира и омекотява кожата;

- предпазва и омекотява петите;

- прави кутикулата при ноктите мека;

- влага се в маските за коса, защото ускорява растежа на косата и спира косопада;

- служи като ексфолиант при враснали косми след епилация;

- миглите и веждите могат да бъдат добре поддържани с помощта на какаово масло. Перфектно е и за клепачите на очите и устните. Може да се приложи в чистия му вид или да се смеси с бадемово или сусамово масло;

- маслото премахва и лекува дефекти - грапавини по кожата, тъмни петна, стрии. Регенериращият ефект върху кожата се дължи на мастните киселини в него.

Какаовото масло в сладкарството

Какаовото масло е известно най-вече като съставка при готвене. Можем да го използваме в тортите, глазурите, сладкишите и сладката. С него може да се приготви в домашни условия дори бял шоколад, както и черен шоколад, десерти, бонбони, като мус към палачинките и други.

Противопоказания за използване на какаово масло

Вреда на здравето може да причини използването на какаово масло в чист вид върху всяка кожа, с изключение на сухата. Тъй като за постигане на резултат е необходимо повече време, може да се получат смущения в липидния слой, да се изсуши или изтънее дермата.

При консумация на продукта има редица противопоказания. Той не е подходящ за: деца под 3 години, индивидуална непоносимост, при безсъние, при бременност и кърмене, диабет, затлъстяване, заболявания на метаболизма.

Какаовото масло е напълно достъпно в търговската мрежа. Има добре позиционирани марки на пазара, които се ползват с доверие и при добро познаване на възможностите на маслото, то може да се добави като продукт за широка употреба.

Виж също как помага какаовото масло за кожата на лицето или при какви други проблеми с кожата помага какаовото масло.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest