Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Вадене на мъдреци - какво трябва да знаем?

Вадене на мъдреци - какво трябва да знаем?

Вадене на мъдреци - какво трябва да знаем

Мъдреците са последните постоянни зъби в устната кухина. При някои хора те се развиват от рано, при други в по-късен етап на възрастта, а при трети – изобщо не се появяват.

Появата на мъдреците обикновено се свързва с възпаление. При него се наблюдава подуване, болка и дискомфорт.

В по-голяма част от случаите поникването на мъдреца е бавен процес, който може първо да започне с частично пробиване на венеца. Следващите етапи по израстване на зъба могат да продължат с години, което да се превърне в предпоставка за последващи проблеми и вадене.

Защо се налага вадене на мъдрец?

Недостатъчно място

Често устната кухина на човека е твърде малка, за да поеме допълнителни зъби. Зъбите мъдреци често натискат други зъби, което може да предизвика болка, инфекции или проблеми с ортодонтската терапия.

Неправилно израстване на мъдреца

Зъбите мъдреци понякога не излизат правилно или се защипват в челюстта. Това може да доведе до болка, инфекции или повреди на съседни зъби.

Разрушаване на околния зъбен ред

Появата на зъбите мъдреци може да причини промяна в позицията на другите зъби, което може да доведе до проблеми със захапката или остра болка.

Парадонтални проблеми

Мъдреците са трудни за почистване поради своята позиция в устата, което може да доведе до парадонтални проблеми като кървене на венците или пародонтит.

Кариес или дегенерация на зъб

Понякога мъдреците се дегенерират или развиват кариес, което може да доведе до болка или инфекции.

Ето какво трябва да знаете за ваденето на мъдрец:

Болка при никнещ мъдрец

Как се извършва ваденето на мъдрец?

Консултация и оценка

Зъболекарят ще извърши преглед на зъбите ви и ще направи рентгенова снимка, за да оцени положението на мъдреца, неговата позиция и връзката с околните зъби и тъкани. Тук е моментът да попитате и за възможните рискове при вадене на мъдреца, ако нещо ви притеснява.

Планиране на процедурата по вадене на мъдреца

На базата на оценката си, зъболекарят ще обясни процеса на изваждане на мъдреца, ще даде инструкции за подготовка преди процедурата и ще отговори на всички ваши въпроси.

Локална анестезия

Преди да се стартира процедурата, зъболекарят ще приложи местна анестезия в областта на мъдреца, за да намали болката и дискомфорта по време на изваждането.

Изваждане на мъдреца

След като анестезията започне да действа, зъболекарят изважда мъдреца. Има два основни метода за изваждане - просто издърпване, ако зъбът е излязъл напълно, или ако зъбът е частично или напълно под костта, може да се извърши и хирургическо изваждане, което включва няколко стъпки:

1. Отваряне на венците около зъба за достъп.

2. Подрязване на част от костта около зъба.

3. Изваждане на зъба на части или като цяло.

Шев след вадене на мъдрец

Ако е необходимо, зъболекарят може да постави шев или да приложи други методи за затваряне на раната.

Какво е лечението след вадене на мъдрец?

Лед след вадене на мъдрец

Поставяне на лед

Незабавно след процедурата може да поставите ледена опаковка върху челюстта ви за периоди от по 10-15 минути. Това помага да се намали отока и болката след ваденето на мъдреца.

Прием на медикаменти след изваден мъдрец

Следвайте инструкциите на вашия зъболекар за прием на предписани лекарства за болка или възпаление, ако са необходими.

Грижа за раната на извадения мъдрец

Правилната грижа ще помогне за бързо възстановяване след премахване на мъдреца. Избягвайте изплакване на устата пряко след процедурата в рамките на 24, тъй като това може да разруши кървенето или да доведе до инфекция. Почистете останалите зъби много внимателно, избягвайки обаче областта на раната.

Хранене след вадене на мъдрец

Отдайте си време за почивка и избягвайте физически усилия, които биха могли да увеличат отока. След това приемайте единствено мека и хладка храна след вадене на мъдрец, която да не причини дразнене или натиск върху раната.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest