Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Ечемик на окото при детето - какво трябва да знаем

Ечемик на окото при детето - какво трябва да знаем

Ечемик на окото при детето - какво трябва да знаем

Знаем, че децата, особено по-малките, са по-податливи към различни вирусни и бактериални заболявания най-вече защото все още нямат изграден имунитет, който да ги предпазва. Успокояващото е, че повечето подобни заболявания преминават много леко за тях и няма никаква причина за сериозно безпокойство.

Тук ще се спрем на един често срещан при децата здравословен проблем, какво трябва да знаете за него и как е най-добре да подходите.

Става въпрос за появата на ечемик, който е един от най-добре познатите ни офталмологични проблеми при децата.

Ечемикът, който на медицински език се нарича хордеолум, представлява остро гнойно възпаление в областта на очите, което се проявява в космения фоликул на миглата или мастната жлеза на окото. Наричаме го така, защото наподобява малко зрънце с големината на ечемик.

Когато е засегнат само космения фоликул ечемикът се нарича външен, но в зависимост от това до колко са засегнати и мастните жлези на клепача, той може да се превърне и във вътрешен ечемик.

Има най-разнообразни причини за ечемик при децата. Най-често тя се получава от различни по вид бактерии, които се пренасят от мръсните ръчички на малчуганите, решили да разтъркат очите си. Често срещано явление е и ечемик да се появи и при понижен имунитет и по-рядко ако има зрителни проблеми като астигматизъм, късогледство и др.

Първоначално инфекцията започва само със зачервяване в областта на миглите и леко дразнене, но след няколко дни това усещане преминава в лека до средно силна болка. Когато се появи гной по повърхността на образувалата се пъпчица (това става след около 4- 5 дни след появата ѝ), тя ще се спука.

В този момент е от изключително важно естество да накарате детето си да не търка очите си, защото по този начин може да разнесе инфекцията и отново да се образува нов/нови пъпчици.

Ечемик на окото

Ечемикът при дете може да мине от само себе си, но можете и да подпомогнете на детето си за по-бързо справяне с неприятния проблем.

При децата, както и при възрастните, е добре да започнете лечението на ечемика веднага като поставяте топли компреси върху засегнатото място. Нагрейте с ютия или по друг удачен начин парче плат или кърпа (компресите трябва да са сухи) и ги налагайте за около 10 минути върху засегнатото място по няколко пъти на ден. Това ще подпомогне за по-бързото узряване на ечемика и до пукането на досадната пъпчица.

Понякога се случва детският ечемик да не се спука въпреки положените от вас усилия. В случай, че не забележите постигнат резултат след 4- 5 дни от третирането със сухите компреси и окото продължава да е зачервено, подува се още повече или непрекъснато изпуска секрет, незабавно се обърнете към офталмолог. Той ще назначи най-подходящото за детето ви лечение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest