Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»За Дома»Двор и Градина»Засаждане и отглеждане на тамаринд

Засаждане и отглеждане на тамаринд

засаждане на тамаринд

Точно колкото екзотично звучи името тамаринд, толкова екзотичен е и видът на това бавно растящо, но вечно зелено тропическо дърво. Макар за негова родина да се сочи Северна Африка и Азия, то е най-разпространено в Индия, където често можете да го видите засадено покрай тротоарите, за да пази сянка на минувачите в тази известна с горещините си държава.

Тамариндът принадлежи към бобовите растения и се използва за най-разнообразни цели. Плодовете му са ядливи и могат да се видят из азиатските пазари както сурови, така и изсушени, осолени, захаросани и дори замразени. Прибавят се към салати, супи и всякакви други ястия. Използват се и за чайове, пасти и десерти.

Дървесината на тамаринда е много яка и се използва за направата на паркет, а с шиповете му пък се запълват цепнатините на къщите. Не за да укрепват стените обаче, а за да предпазват местните жители от нахлуването на зли духове в домовете им.

Ако можете да осигурите правилните условия, пасващи на предпочитанията на това тропическо храстовидно дърво, можете да го отглеждате дори и у дома си, като вземете предвид факта, че е малко вероятно то да роди плодове. Така или иначе видът му е достатъчно впечатляващ и екзотичен, а от него можете да си направите и бонзай.

Най-голямото предизвикателство пред вас е не как да отглеждате тамаринд, а как да се снабдите с него. Трябва да се насочите към специализираните за екзотични растения разсадници и да имате наум, че най-вероятно те ще разполагат с това растение само през летния сезон или че ще трябва изрично да си поръчате да го внесат.

Приемаме, че вече сте се справили с най-трудната задача и сте се снабдили с тамаринд.

Най-подходящата температура за отглеждането на тамаринда е около 23- 25 градуса, но може да вирее и на по-висока. Зимата не трябва да го оставяте на температура под 10 градуса, което означава, че ако през лятото го изнасяте на балкона, то есенно време трябва непременно да го приберете отново на топло.

отглеждане на тамаринд

Това е и причината да не можете да се наслаждавате на цъфнал тамаринд, защото обикновено той цъфти през декември, докато температурите по нашите географски ширини не предлагат подобни благоприятни климатични условия за тропическите растения.

Тамариндът обича светлината, поради което е добре да го поставите на первази с южно изложение. За да расте равномерно е добре и от време на време да завъртате саксията му. По отношение на саксиите той няма предпочитания стига те да не задържат вода.

Високата влажност е от изключително важно естество за отглеждането на тамаринд. Редовното му поливане не е достатъчно, за да задоволите потребностите му. Трябва и редовно да пръскате листата му с вода с помощта на пулверизатор.

Пролетно и лятно време е добре да наторявате растението всяка седмица, както и пролетно време да го подрежете.

Можете да си направите и бонзай от тамаринд, но е важно след като го окастрите, да започнете да го наторявате с богати на азот торове.

В заключение ще кажем, че растението тамаринд е едно от най-лесните за отглеждане растения и единственият проблем с него си остава трудното му намиране.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest