Научното название на райската ябълка е diospyros kaki и значението му от гръцки, откъдето идва, означава божествен огън. Произходът на самото дърво обаче не е от Гърция, а от Китай и Япония. У нас се е появило значително късно, около 1939-1940 година.
Овощарите харесват дървото заради неговата издръжливост, те са запазва дори при температури до 20 градуса под нулата. Плодовете му пък имат ценен химичен състав и висока хранителна стойност. Лечебните му качества също не са за подценяване при настинка, скорбут, анемия, гастрит и други. Заслужава си да го имате във вашата домашна градинка.
Отглеждането на райска ябълка в градината не е трудно, стига да се спазват определени изисквания.
Засяване на райска ябълка от семена
Подходящи за засаждане са само семена от напълно узрели плодове. Те се извъждат и почистват добре, а после се накисват в топла вода за 24 часа. После се поставят върху влажна хартиена салфетка и се загъват в нея. Салфетката се съхранява в затворен контейнер, за да покълне във влажната среда. Нужни са около 3 месеца до покълването на хладно място, най-добре хладилник.
Така изкуствено се създава стратификация, имитираща естествения процес на зимуване на растенията.
Покълналите семена райска ябълка се засаждат в стерилна почва в саксия. Трябва да стоят на топло и светло място и да се отглеждат като всеки разсад.
Засаждане на фиданка на райска ябълка
Готовият разсад райска ябълка се засажда на добре дренирана глинеста почва, на пълно слънце, което е най-подходящо за фиданката.
Дупката за дръвчето трябва да бъде 3 пъти по-голяма от размера на саксията, а на дълбочина - колкото кореновата топка.
Най-добрата почва е слабо киселата до неутрална, между 6 и 6, 5 рН. Мулчира се, като през пролетта трябва да има дебелина 5-8 сантиметра. Подходящ мулч е сено без плевели и борова кора.
Отглеждане на райска ябълка
Критична за дървото е първата година. Не е подходящо да се полива постоянно, нито е нужно да се тори веднага след засаждането. Периодичното поливане на райската ябълка, когато почвата засъхва между две поливания е оптималното. След като дървото се прихване, поливането се разрежда. В сухи периоди обаче трябва редовно да му се доставя вода.
Подрязване на райска ябълка
Дървото се подрязва редовно, докато е младо, старото дърво се реже по-рядко, ако дава редовно плод.
Коригиращо подрязване се прави при счупване на клони, ако има мъртви и болни сред тях.
Най-доброто време за подрязване е късно през зимата или рано напролет. Веднъж годишно е достатъчно да се подреже.
Може да се прави и подмладяваща резитба. Тогава се премахват стари клони от короната, като се отстраняват около 1/3 от клоните.
Щом отглеждате тези сочни плодове, ще можете да си приготвите и неустоими вкусотии като панакота с райски ябълки и пухкав сладкиш с райски ябълки.