Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Защо ме сърби главата?

Защо ме сърби главата?

Защо ме сърби главата?

Желанието да се почешете по главата вероятно е познато на всеки. За някои хора чесането на главата е свързано с емоционален стрес, за други - с неправилна грижа за косата, за трети - това е симптом на дерматологичен проблем или заболяване на вътрешните органи и системи.

Разновидности на пруритус (сърбеж)

Сърбежът на главата може да бъде хроничен (повече от 6 седмици) или да има ситуационен характер, като защитен рефлекс, насочен към отстраняване на дразнещи вещества или предмети, които са паднали върху повърхността на кожата.

Сърбежът на главата се класифицира според същия принцип като всеки друг пруритус:

- дерматологичен или пруритогенен сърбеж (при кожни заболявания - атопичен дерматит, псориазис, краста, педикулоза и др.);

- системен сърбеж (при патологии на вътрешните органи - първична билиарна цироза, болест на Ходжкин и др.);

- неврологичен / невропатичен (при увреждане на нервната система);

- психогенен (при стрес и емоционален стрес);

- идиопатичен (при неизвестна етиология);

- соматоформен (при психични разстройства);

- мултифакторен (при комбинация от два или повече от горните фактори).

Възможни причини за сърбеж на скалпа

Патологии на кожата на скалпа

Сухота на епидермиса. Възниква в резултат на нарушаване на работата на мастните жлези, изразяващо се в намаляване на производството на себум, което води до чупливост на косата, поява на фин пърхот и свръхчувствителност на кожата.

Механичен или химичен травматичен ефект върху кожата на главата. Такива експозиции включват честа употреба на продукти за оформяне на косата, остър гребен, сушене на коса с горещ въздух, боядисване на коса с агресивни бои, измиване на косата с шампоани с агресивни повърхностноактивни вещества.

Мускулното напрежение - често се развива при хора, които предпочитат стегнати прически с дълготрайна твърда фиксация на косата, както и при тези, чиято професия изисква да останете в една и съща позиция за дълго време. Такова пренапрежение причинява спазъм на мускулите на гърба, зоната на шията и нарушаване на микроциркулацията, което от своя страна води до неприятни болезнени усещания в скалпа, сърбеж.

Педикулоза. Заразяването с въшки все още се среща сред населението. Идва от заразен човек при използване на обикновени предмети от бита (гребени, кърпи), облекло (шапки, ластици за коса). На местата на ухапване от въшки се развива сърбеж на скалпа.

Гъбичните инфекции на скалпа - те са много по-редки от гъбичните инфекции на ноктите, но са по-малко успешни при терапия. Проявява се с чуплива коса (често в основата), силен сърбеж, поява на пърхот и розови петна, които се издигат над повърхността на кожата.

Пърхот

Лихен планус. Лихенът е патология на гъбична или вирусна етиология, която също води до сърбеж на скалпа. Клиничната картина на това заболяване: сърбеж и парене на кожата, люспести петна от розов или червен цвят, заобиколени от раздразнена кожа.

Трихофития. Характерна особеност на трихофития е загубата на коса в засегнатите области. Кожата в огнищата е светла, лющеща се, силно сърбяща.

Демодекоза. Причинителят е микроскопичен железен акар от рода Demodex, който живее в космените фоликули и мастните жлези. Заболяването се проявява със зачервяване на кожата, възли, пустули и акне, чуплива коса, постоянен сърбеж на главата и много пърхот. Демодекозата може да се разпространи и в други области на кожата - лицето, клепачите, шията, областта зад ушите.

Патологии на системите на тялото

Себорея. Себореята е патологично състояние на кожата, характеризиращо се с повишено производство на себум и в резултат на това удебеляване на дермата в резултат на неизправност в някои системи на тялото (нервна, ендокринна, сексуална). Себорея може да се развие при пациенти със захарен диабет, болест на Паркинсон, синдром на придобита имунна недостатъчност. Има следните форми на себорея - суха, мазна, смесена. Сухата себорея е по-често локализирана на лицето (себореен дерматит), мазната - на скалпа. Клинично себореята се проявява със силен сърбеж и болезненост на скалпа; косата придобива мазен блясък, в нея се появяват белезникави люспи, които са склонни да се слепват точно върху кожата, образувайки зони на възпаление с червен или кафяв цвят - при травматизиране (например при разресване) върху тях се появяват кървящи рани.

Хиповитаминоза. Често липсата на основни витамини и минерали води до увреждане на клетките на епидермиса, както се вижда от суха кожа, нейната прекомерна чувствителност, чупливост и повишена загуба на коса, сърбеж.

Честият стрес може да причини сърбеж на скалпа. Това се дължи на повишеното освобождаване на адреналин в кръвта, което води до периферен вазоспазъм и в резултат на това до влошаване на кръвоснабдяването и храненето на епидермиса.

Алергията е една от най-честите диагнози. В повечето случаи проявите на заболяването не се ограничават до обриви само по откритите части на тялото, лезията се локализира и върху скалпа, причинявайки сърбеж на главата.

Невродермитът също може да причини сърбеж по скалпа. Заболяването се характеризира с увеличаване на симптомите по време на периоди на емоционално пренапрежение, появата на малки сърбящи плаки, най-често локализирани на гърба на главата, шията, гениталиите, в интерглутеалната гънка.

Отравяне на тялото - с алуминий, берилий, живак и др. Наличието на високи концентрации на тези вещества в организма причинява както системни прояви на отравяне, така и локални - косопад, усещане за дискомфорт на скалпа, включително сърбеж.

Хипотиреоидизмът е заболяване, свързано с намаляване на производството на хормони, стимулиращи щитовидната жлеза, един от симптомите на което може да бъде сърбеж по кожата, причинен от сухота на епидермиса.

Лекар при сърбящ скалп

С кои лекари да се свържете?

Когато се появи сърбеж на скалпа, е необходимо да се свържете с трихолог или дерматолог, който ще ви помогне да определите причината за патологията и да предпише необходимите изследвания.

Диагнозата на педикулозата се състои в задълбочен преглед на главата на пациента с цел откриване на въшки и гниди. Лекарят може да назначи допълнителни кръвни и цитологични изследвания или да ви насочи към друг специалист.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest