Повече от половината жени изпитват болка в гърдите в даден момент. Ако и вие имате този проблем, трябва да разберете причините за болката в гърдите и как да я облекчите.
Една от причините за болка в гърдите са онкологичните заболявания. Препоръчително е всяка жена да провежда редовни профилактични прегледи за това заболяване, а при поява на постоянна и продължителна болка, прегледът при специалист е задължителен. Разбира се, в повечето случаи болките в гърдите се дължат на банални причини, които ще разгледаме по-долу.
Кога задължително да посетите лекар?
Болката в гърдите не означава, че имате рак на гърдата. Болката в гърдите не е често срещан симптом на рак на гърдата. Въпреки това, трябва да се свържете с онколог, ако забележите:
- болка от лявата страна на гръдния кош;
- промяна в размера или формата на гърдата(ите);
- текстура на портокалова кора върху кожата на гърдите;
- обрив по гърдите или около зърното(ата);
- тъканно уплътнение или топка в гърдите;
- топка или подуване в подмишницата;
- болка в подмишницата(ите) или болка в гърдите, която не се появява 1 до 2 седмици преди вашия цикъл;
- отделяне (течност) от зърното(ата);
-промяна във външния вид на зърното(ата).
Други болестни състояния, причиняващи болка в гърдите:
Хормонален дисбаланс
Здравето на жените се регулира от 4 основни хормона (естроген, прогестерон, соматотропин и пролактин) и куп допълнителни. Най-малкият дисбаланс може да причини смущения в цикъла и болки в гърдите. Причините за този дисбаланс са: стрес, недохранване, липса на сън. Между другото, в такива случаи гинеколог или ендокринолог лекува пациент с оплаквания от болка в гърдите.
Задържане на мляко по време на кърмене (лактостаза)
По една или друга причина на кърмачките могат да се запушат млечните канали, което причинява застой на млякото и възпаление на същите тези канали и, разбира се, болка. Лактостазата трябва да се лекува.
Мастит на гърдите
Маститът е възпаление на млечната жлеза с инфекциозен характер. То бива лактационно (по време на кърмене) и нелактационно. Необходимо е да се лекува, в противен случай може да се доведе до абсцес.
Киста
Кистозните образувания не се появяват твърде често в гърдите и са по-характерни за промени, свързани с възрастта. Но във всеки случай кистата ще разруши гръдната тъкан и ще причини болка.
Фиброаденом
Фиброаденомът е доброкачествен тумор, което никак не го прави добър. Придружава се от подуване на болната гърда, кожни промени (подобни на лимонова кора), промени във формата и цвета на зърното, поява на зърно, гноен или кървав секрет от зърната.
Обичайни причини за болката в гърдите
Менструален цикъл
Някои жени се оплакват от болка, подуване на млечните жлези или дискомфорт през седмицата преди началото на менструацията.
Противозачатъчни хапчета
Хормоните в оралните контрацептиви карат гърдите да растат, което причинява стягане и чувствителност в гърдите.
Бременност
Това състояние не е заболяване, но определено провокира най-силните промени в женското тяло. А болката в гърдите може да бъде един от първите симптоми на бременност.
Кърмене
Приливът на мляко е много необичайно състояние за гърдите, така че в началото може да има напрежение и болезненост в млечната жлеза, усещане за тежест. А кърмачките имат проблема с напуканите и захапани зърна, които също болят.
Диета
Храните с кофеин (като кафе, кола и шоколад) могат да причинят дискомфорт в гърдите или да увеличат болката.
Носенето на грешен сутиен
Това е една от най-честите причини за болка в гърдите. Сутиените може вече да не са ви по мярка, ако сте отслабнали или сте натрупали тегло. Ако сутиенът ви е стар, може да се е разтегнал и да не осигурява необходимата опора.
Големи, тежки гърди
Обикновено жените с големи по размер гърди понякога изпитват болка при физическо натоварване, неправилна поза на работа и др.
Нови или интензивни физически упражнения
Често тези упражнения включват бягане, упражнения за горната част на тялото и вдигане на тежести.
Травма
Изобщо не е изненадващо, че след удар или натиск гърдите ще болят. Но ги пазете от нараняване, тъй като жлезистата тъкан лесно се превръща във фиброзна тъкан, обрасла с всякакви възли и кисти.
Като цяло болката в гърдите, уви, в някои случаи е норма и трябва да живеем с нея. Но е по-добре да се консултирате с мамолог за диагноза. И не забравяйте 1-2 пъти в годината да посещавате гинеколог, като и преглед на гърдите е задължителен. Е, не се колебайте да се самоизследвате у дома. Никой не познава гърдите ви по-добре от вас и вие на първо място можете да откриете първите симптоми на тяхното заболяване.