Кожата е най-големият човешки орган и като такъв, тя играе съществена роля. Най-важната функция на кожата обаче е да действа като защитна стена от микроорганизми и различни вредители. Това е само една от значимите предпоставки за нуждата да се полагаме адекватни грижи за своята кожа.
Кожата се характеризира с повишена чувствителност на различни фактори. Те могат да се поделят на вътрешни като генетични проблеми, стрес, преумора или заболявания като атопичен дерматит. От друга страна, те могат да бъдат външни като най-често за такива се определят климатичните промени.
Заради някои от тези фактори могат да се причинят различни изменения или несъвършенства по кожата.
Точно такова несъвършенство е и лющенето на кожата, с което повечето хора са се сблъсквали. Какво представлява беленето и какви мерки могат да бъдат предприети в този случай?
Беленето е процес, при който става се сдобива с люспеста повърхност и вследствие, тези люспи започват да се олющват от повърхността на лицето.
Защо се лющи кожата на лицето
Най-честата и основна причина за лющене на кожата е изгарянето след прекомерно показване на слънчева светлина. В този случай, кожата изгаря вследствие на нараняване от влиянието на UV лъчите. Обикновено беленето настъпва около 3 дни след първоначалното изгаряне. Тогава епидермисът започва да се олющва, като се бели изгорения горен слой на кожата. Този процес на белене продължава в рамките на седмица, но е съпътстван с дискомфорт и неравен тен на лицето или тялото.
Как да се справим с лющенето на кожата?
Специалистите съветват да се предприемат няколко значими мерки в този случай. Обикновено първата стъпка е да вземете хладен душ. Хладката вода има свойството да успокоява кожата. Горещият душ обаче може да нанесе допълнителна вреда върху епидермиса.
Втората стъпка при лющенето на кожата е дълбоката хидратация, която трябва да се осъществява вътрешно и външно. Това означава да се усили приема на течности, а по повърхността на увредената кожа да се поставят силно хидратиращи козметични средства, които да я омекотяват.
Третата стъпка е при къпане да избягвате използването на груби сапуни, защото те могат да съдържат съставки, които да изострят състоянието на белене. Вместо това, е препоръчително да се използват нежни почистващи средства като душ гел или лосиони за тяло.
След къпане е задължително да се тонизира белещата се кожа с продукти, които имат формула без алкохол. Отново се поставят хидратиращи продукти, които се нанасят няколко пъти в деня.
Не на последно място, е важно да се поставя слънцезащита. Независимо че вече кожата ви е пострадала и се бели, то без защита, тя може да се увреди допълнително.
Виж още: Есенна грижа за белеща се кожа