Псориатичният артрит е автоимунно заболяване, вид хроничен възпалителен артрит, свързан с кожното заболяване, известно като псориазис. Тоест, артрит, който се развива при хора, болни от псориазис. Симптомите на това заболяване могат да бъдат подобни на тези на ревматоиден артрит. Точната причина за псориатичният артрит не е установена. По правило започва на възраст 30-50 години. Тежестта на заболяването варира от лека до инвалидизираща.
Жените и мъжете страдат от псориатичен артрит еднакво често. При 75% от пациентите увреждането на ставите се открива средно 10 години след появата на първите признаци по кожата. При 10-15% от хората псориатичният артрит предхожда появата на псориазис, а при 11-15% се проявява едновременно. Като цяло това заболяване се диагностицира при 37-39% от пациентите с псориазис. Разпространението на псориатичния артрит сред населението е 0.5-3%. Отбелязано е генетично предразположение към развитието на псориазис и псориатичен артрит - кръвните роднини са 50 пъти по-склонни да получат това заболяване "по наследство", отколкото в общата популация. Протичането на псориатичния артрит обикновено е хронично с периоди на обостряния и подобрения.
Етиологията на заболяването не е установена. Предполага се обаче, че псориатичният артрит възниква под въздействието на комбинация от имунни, генетични и екологични фактори.
Кой е изложен на риск от псориатичен артрит
Псориатичният артрит засяга еднакво мъже и жени на възраст между 30 и 50 години. Въпреки че не е изключена възможността за развитие на това заболяване в детска възраст. В сравнение с много други видове артрит, псориатичният артрит е относително рядък. Кожните прояви на псориазис обикновено се появяват месеци или години по-рано от артрита. Въпреки тази тенденция в развитието на заболяването, в 15% от случаите диагнозата артрит изпреварва диагнозата псориазис.
Видове псориатичен артрит
Има 5 вида на това заболяване:
- Симетричен псориатичен артрит - тази форма се среща при 50% от пациентите. Както подсказва името, засяга ставите от двете страни на тялото; двете колена, раменни стави и т.н. Този вид артрит е много подобен на ревматичната форма на заболяването;
- Асиметричен псориатичен артрит. Този тип заболяване се среща при 35% от пациентите и често причинява относително малък дискомфорт на човек. Както подсказва името, този тип заболяване не засяга двете еднакви стави;
- Дистален псориатичен артрит - причинява възпаление и усещане за скованост близо до краищата на пръстите на ръцете и краката. Заедно с това се появяват бели петна по ноктите и нокътната плоча се ексфолира;
- Спондилит - признаците на тази форма на заболяването са болка и лоша подвижност в гръбначния стълб, включително в цервикалната област;
- Мутилиращият артрит е най-тежката форма на псориатичен артрит, срещаща се само при 5% от пациентите. Причинява деформация, а понякога и почти пълно разрушаване на малките стави на върховете на пръстите на ръцете и краката.
Симптоми на псориатичен артрит
Често заболяването протича с увреждане на периферните стави и увреждане на гръбначния стълб. Освен това симптомите на псориатичен артрит и ревматоиден артрит са много сходни и почти всеки, засегнат от това заболяване, има псориазис. Приблизително 10-25% от хората с псориазис развиват артрит, придружен от болка и подуване на една или повече стави.
Псориазисът на кожата или ноктите може да предшества артрита или да се развие след появата му. Тежестта на ставните заболявания често не съответства на тежестта на кожните лезии. В допълнение, пациентът може да не разпознае кожни лезии, разположени по скалпа, ушите, глутеалните гънки или пъпа.
Периферният псориатичен артрит може да засегне малки, средни и големи стави, с голяма склонност да засегне дисталните интерфалангеални стави на пръстите на ръцете и краката. Може да се прояви в различни форми като асиметричен олигоартрит, симетричен полиартрит (който може да бъде объркан с ревматоиден артрит) и мутилиращ артрит, който се характеризира с бързо деструктивен артрит със скъсени пръсти.
Ставните и кожни симптоми могат да намалеят или да се влошат едновременно. Възпалението на сухожилията на флексорите на пръстите на ръцете и/или краката може да причини промени в пръстите на краката (дактилит), които не са чести при пациенти с ревматоиден артрит. Липсват ревматоидни възли. Обикновено ремисиите на артрита настъпват по-често, по-бързо и са по-пълни, отколкото при ревматоидния, но може да се развие хроничен артрит с тежка деформация на ставите.
Ентезопатия (възпаление на мястото на прикрепване на сухожилието към костта - например ентезопатия на ахилесовото сухожилие, улнарни епикондили, гръбначни процеси, пателарен тендинит) и оток могат да се развият и да причинят болка.
Може да се наблюдава аксиално засягане на ставите, особено при пациенти от мъжки пол, което обикновено се проявява като асиметрична лезия на сакроилиачната става.
Обобщено, изброените по-долу симптоми ще показват наличието на псориазис и псориатичен артрит:
- Червени, люспести петна по скалпа, лактите, коленете или задните части, но може да има и само едно малко петънце, което се е появило на скалпа. В някои случаи обривът обхваща голяма част от тялото;
- Болка и подуване в една или повече стави (най-често дисталните стави на ръцете, краката, китките, коленете или глезените);
- Подуване на пръстите на ръцете или краката, което ги прави да изглеждат като колбаси;
- Скованост на ставите, което може да се появи и сутрин;
- Намален обхват на движение в ставата;
- Проблеми с очите. Очите могат да се възпалят, което ще причини зачервяване, дразнене и замъглено зрение. Понякога се появява болка и зачервяване в тъканите около очите.
Болестта може да започне внезапно, понякога развитието на болестта става постепенно, в продължение на няколко месеца или години.
Диагностика на заболяването псориатичен артрит
Наличието на псориазис на кожата или ноктите, към които се присъединяват ставни симптоми показва възможното наличие на псориатичен артрит. Важен фактор е генетичната предразположеност.
Тъй като симптомите на псориатичен артрит могат да наподобяват други видове артрит (подагра, реактивен артрит и ревматоиден артрит), са необходими допълнителни изследвания, за да се изключат други причини за увреждане на ставите:
- рентгеново изследване за откриване на промени в костите и ставите;
- лабораторни изследвания: пълна кръвна картина, биохимични кръвен тест, имунологични кръвни тестове.
Важно е да се разбере, че диагнозата се поставя въз основа на клиничен преглед, инструментални и лабораторни данни.
Лечение на псориатичен артрит
Лечението на псориатичния артрит трябва да бъде изчерпателно и да се извършва съвместно с ревматолог и дерматолог. Ако не се лекува, псориатичният артрит може сериозно да деформира ставата и да доведе до увреждане. В момента няма лек за пълно излекуване на псориазис и псориатичен артрит. Съвременните лекарства ви позволяват да контролирате заболяването, като напълно премахвате симптомите на заболяването, забавяте прогресията на заболяването и поддържате функционалната способност на ставите. Това обаче изисква постоянно медицинско наблюдение и системно лечение.
Лекарствената терапия е подобна на тази за ревматоиден артрит и включва и лечение на кожните прояви на псориазис. Лечението на псориатичен артрит е насочено към намаляване на възпалението и съответно болката, намаляване на честотата на обострянията и увреждането на ставите, забавяне на прогресията на патологичния процес и предотвратяване на развитието на увреждане. За тази цел се използват нестероидни противовъзпалителни средства, съдови средства, които подобряват микроциркулацията, хондропротектори, които предотвратяват разрушаването на хрущяла, имуносупресори, които потискат активността на имунната система, която е извън контрол при пациентите. Глюкокортикострпидите не са показали изразен терапевтичен ефект при лечението на псориатичен артрит, така че те са на последно място при избора на лекарствена терапия.
В допълнение към медикаментозното лечение на псориатичен артрит се използва тренировъчна терапия. Извън обостряне се препоръчват физиотерапевтични процедури: вани с бром, апликации на парафин, озокерит, тиня и торфена кал, електрофореза на аналгин, тримекаин, димексид в областта на засегнатата става, както и електрофореза на литий, калций, сяра, индуктотермия.
Хранене при псориатичен артрит
Експерти препоръчват премахване на храни, които причиняват или засилват възпалението от вашата диета. Тези продукти включват:
- Червено тлъсто месо (тлъсто говеждо и свинско);
- Преработена храна (готова храна, консерви, бързо хранене, преработено месо);
- Рафинирани въглехидрати (закупени от магазина, бонбони, плодови сокове, сиропи, безалкохолни напитки).
Профилактика на псориатичен артрит
Поради липсата на точни данни за етиологията на заболяването профилактиката на псориатичния артрит не е разработена. Все пак за предотвратяване на обостряне на заболяването, диетата с плодове и зеленчуци играе важна роля, ако пациентът вече има псориатичен артрит.
Прогноза при псориатичен артрит
По правило това заболяване се характеризира с лека до умерена тежест. С подходящо лечение сковаността на ставите и болката могат да бъдат облекчени и кожните прояви на псориазис могат да бъдат контролирани. В някои случаи обаче псориатичният артрит може да доведе до по-сериозни усложнения, така че е необходимо комбинирано медицинско лечение за контролиране на симптомите и предотвратяване на разрушаване на ставите.
Кога да посетите лекар
Удебелени, възпалени петна по кожата, болка и скованост на ставите са тревожни признаци, при появата на които си струва да се прибегне до консултация с лекар. Измененията по ноктите, подути пръсти, обриви по тялото – тези симптоми също трябва да ви доведат до лекарския кабинет.
Вижте още:
- Домашни средства за лечение на артрит;
- Най-ефективните билки за лечение на артрит;