Един от най-често срещаните проблеми в обществото е нервното изтощение. Това е състояние на нервната система, при което тя вече не е в състояние да се справи с постоянния стрес и напрежение.
Ако дълго време живеете в нервно напрежение, вашето физическо и психическо здраве започва да страда и в крайна сметка всичко може да доведе до нервен срив, който се изразява по различен начин за всеки: някои се изолират от всички, други започват да хвърлят неща и да крещят на хората. За да не се случи това, е важно да забележите признаците на нервен срив в себе си навреме.
Какви са симптомите на нервния срив?
Тревожността ви се е увеличила
Постоянни мисли за бъдещето, страх, че няма да имате време да направите нещо, планиране предварително на всичките си дела, създаване на план „Б“ в случай на провал (и „В“ в случай на нов провал), страх да не обидите някого или да не изглеждате нелепо, в главата ви се роят мисли и тревоги – ако забележите такова поведение у себе си, то това е един от типичните признаци на нервен срив.
Сънят ви се е влошил
Ако сте имали тежък ден, работили сте много, вечер сте били много уморени, но заспивате много трудно или спите, събуждайки се често, най-вероятно не сте далеч от нервен срив. В този случай е важно да си дадете време за качествена почивка. Опитайте се да установите график за сън и да се откажете от кофеина. Ако това не доведе до подобряване на физическото ви състояние и съня до 4-7 дни, значи е време да потърсите помощ от специалист. Това не бива да се пренебрегва, тъй като от качеството на съня зависи състоянието на целия организъм. Дори една седмица сън по 3-4 часа на ден може да окаже сериозно влияние върху здравето ви.
Емоционалният ви фон се е променил
На фона на нервното изтощение и срив някои стават по-емоционални (раздразнителността се увеличава, всяко малко нещо може да ги ядоса, могат да имат пристъпи на плач или пристъпи на паника), други, напротив, изглежда изпадат в емоционален ступор ( почти не реагират на стрес по никакъв начин). Всяка от тези реакции е сигнал, че сте на ръба на нервен срив. Тук е по-добре да не отлагате, мислейки, че можете сами да се справите с емоциите, а да се обърнете към психолог. Защото можете без да искате да развалите отношенията си с всички около вас, което само ще увеличи причините за стрес и ще ви доближи до нервна криза.
Апетитът ви се е променил
Най-често на фона на нервния срив човек почти спира да яде, тъй като не се чувства гладен, дори ако „къркоренето“ на гладния стомах може да се чуе от далеч. При продължителна гладна стачка започва изтощение и недостиг на витамини: тенът става блед или сив, появяват се синини под очите, бели петна по ноктите и косата започва да пада повече. Насилственото натъпкване на храна в себе си не е добра идея, след дълго отсъствие стомахът ви може просто да не издържи. Ето защо, ако забележите в себе си или в някой близък, че апетитът ви се е променил, тогава трябва да се свържете с психолог, както и с гастроентеролог, за да избегнете възможни здравословни проблеми (гастрит, язва и др.).
Намалена концентрация
Често, по време на нервния срив и неговите последствия (влошаване на съня, повишена тревожност), концентрацията на човек намалява. Става разсеян, не може да се концентрира върху едно нещо повече от 3 минути и става невнимателен. Паметта може да пострада: новата информация се помни зле или миналото е напълно забравено. Това също може да е сигнал, че нервната система е на ръба на нервен срив. В този случай първо трябва да започнете да водите дневник, за да не си създавате проблеми и да не повишавате нивото на тревожност, като забравите нещо важно (особено когато става въпрос за работа). Второ, трябва да се свържете със специалист, за да се справите със стреса по-бързо и по-лесно. Трето, можете да добавите витамини към вашата диета, за да подобрите работата на мозъка - вашият лекар ще ви помогне да изберете правилните.
Всеки преживява нервен срив по различен начин, всеки индивидуално. Основното нещо, което трябва да запомните тук е, че това ще отмине в един момент, но последствията ще останат. Въпросът е, че след срив човек може да се почувства още по-зле: ще започне апатия, пълна загуба на сила и депресия.
Как да се предпазим от нервния срив?
Не бива да го довеждате до крайности, така че при първите признаци на нервен срив трябва да се опитате да намалите нивото на стрес колкото е възможно повече. Ще ви опишем няколко похвата как да го направите:
- Можете да опитате да поговорите с близките си, да им обясните, че сте нервни и имате нужда от тяхната помощ, а не от караници с тях. Опитайте се да гледате по-често комедии заедно (смехът повишава нивото на хормона на щастието, който намалява нивото на кортизола), започнете да готвите заедно и по-често се разхождайте.
- Друг вариант: изолирайте се от всички за няколко дни. По това време си струва да отделите време за себе си и за вашата релаксация, например вземете гореща вана с масла от лавандула, лайка и бергамот (техните аромати успокояват нервната система), гледайте любимия си филм, откажете се от телефона и социалните мрежи за известно време, направете разходка из града или парка.
- Чудесен начин да „изгоните“ хормона на стреса и всички негативни емоции от себе си е активната физическа активност. Например, да играете всеки спорт, включително „агресивни“ (бокс, футбол, хокей);
- Развалянето (чупенето) на неща също може да понижи нивата на кортизол, което може да помогне в борбата с прегарянето. Вярно е, че не трябва да разваляте имуществото на други хора. Най-добре купете няколко чинии и ги счупете, представяйки си, че чупите всички лоши неща, които ви дразнят в живота.
- Когато се опитвате да се справите с нервното изтощение, важно е да не забравяте за физическото си състояние: трябва да се храните балансирано, да пиете повече вода, да се опитате да подобрите съня си и да се откажете от алкохола и цигарите.
Ако разберете, че нервите ви са на ръба, стресът надделява и е трудно да се справите с всичко сами, трябва да се свържете с специалист. Разбира се, всички проблеми няма да бъдат решени наведнъж - ще е необходима сесия от посещения. Но след първата среща ще стане ясно какво да правите по-нататък и как да се предпазите от още повече неприятности.