За първи път специфични вещества, които могат да провокират и да стимулират сексуалното желание, са описани от немския биохимик Петер Карлсон и швейцарския ентомолог Мартин Люшер. Учените им дават името „феромон“, което буквално означава „привличащ хормон“ на гръцки.
След откриването им са проведени много изследвания в лаборатории в различни страни, потвърждаващи влиянието на тези вещества върху човешкото поведение. Феромоните са намерили приложение в областта на медицината, но са получили най-голям интерес в парфюмерийната и козметичната индустрия. През 1989 г. американска парфюмерийна компания пуска парфюми с „хормони на любовта“, обещаващи невероятни ефекти на привлекателност и съблазън. Бюти общността "усеща миризмата" на нови възможности, а парфюмеристите – на печалба. Така че от търговска гледна точка феромоните определено работят.
Химия и биология на феромоните
Феромоните се отделят от жлезите и тъканите на живите организми – животни, хора и насекоми. Те започват да работят от момента на пубертета и веществата, които произвеждат, трябва да привличат лица от противоположния пол и да събуждат сексуалното им желание. Тези вещества са силно летливи и лесно се транспортират във въздуха, като изпращат сигнали и информация за готовност за копулация. При хората феромоните се произвеждат естествено в скалпа, назолабиалните гънки, слабините и подмишниците.
Феромоните нямат собствена миризма и не се възприемат от хората на ниво съзнание. Феромоните действат върху специална жлеза на Якобсон, която се намира в носа. Дори малко количество феромони е достатъчно, за да може тялото да възприеме сигнала и да започне да реагира по съответния начин. Именно тези неуловими миризми са отговорни за появата на необяснима моментална симпатия.
При жените феромоните се отделят в максимални количества по време на периода на овулация. При мъжете освобождаването на феромони става равномерно, започвайки от пубертета и намалява с възрастта. Предполага се, че дори микроскопична доза феромони е достатъчна, за да изпрати сигнал до потенциален сексуален партньор за вашата готовност и да го накара да отговори с необясним импулс на съчувствие.
Феромоните в парфюмерийната индустрия
По правило парфюмите с феромони имат и парфюмна композиция. Има специфични аромати с добавка на афродизиаци на основата на растителни масла, най-често смирна, мускус, сандалово дърво и кехлибар. Но много потребители не харесват тези „тежки“ миризми. За тях парфюмеристите започват да произвеждат по-леки парфюми. Някои реномирани марки произвеждат популярни парфюми във версия с феромони. "Магическите" парфюми са много по-скъпи от традиционните, тъй като е невъзможно да се синтезира химически феромон.
Парфюмерийната индустрия в момента не добавя истински човешки феромони към своите продукти - използването им е забранено заради избягване на сексуални разстройства. Парфюмите, които се продават, съдържат феромони от прасе (андростенони) и мускус (мускус).
Има и „парфюми без мирис“, тоест, както казват продавачите, чист феромон без парфюмна следа. Добавят се няколко капки към любимия парфюм или се използват в чист вид, без да се смесват с други аромати.
Как се използват пафюмите с феромони
Парфюмите с феромони трябва да се прилагат изключително върху чисто тяло. Подобно на обикновения парфюм, парфюмите с феромони се нанасят върху вътрешната страна на китката, шията, ключицата - онези места, където може да се проследи пулсът. Експертите и консултантите могат да препоръчат прилагането им върху глезена. Основното нещо, което трябва да запомните е, че не трябва да се поливате с тях. Ефектът може да е обратен на очаквания. Не се препоръчва нанасянето на кремове, спрейове и друга козметика върху участъци от тялото, третирани с феромони. Ако парфюм с феромони съдържа алкохол, значи вече не съдържа феромони. Алкохолът убива „хормоните на любовта“.
Работят ли наистина феромоните в парфюмите
Има дебати за стимулиращите свойства на парфюмите с феромони от появата им до сега. Все още се спори дали парфюмите с феромони наистина имат възбуждащ ефект. Никой парфюмерист няма да ви даде 100% гаранция за тяхната ефективност. Но си струва да опитате. Резултатите от изследванията и положителните отзиви потвърждават, че използването на „магически“ парфюми дава самочувствие и дори предизвиква прилив на интерес и привличане от другите - от умерен до бурен...
Вижте още: Прочетете тези съвети преди покупката нов парфюм.