Едно от най-предизвикателните неща при косопада е да разберете защо се случва. Списъкът с причини варира от генетиката през лекарствата до начина на живот. Въпреки че може да е трудно да се определи причината веднага, познаването на възможностите може да ви помогне да я разберете.
Наследственост в причините за косопад
Повечето от нас могат да търсят причината за косопада в родословното си дърво. Изследвания показват, че наследствеността е най-честата причина за загуба на коса. Генът може да бъде наследен както от страна на майката, така и от страна на бащата, въпреки че е по-вероятно да бъдете засегнати, ако и двамата ви родители са имали косопад.
Наследственият косопад засяга около 50 милиона човека в Европа. При него се забелязва изтъняване по линията на косата, зад бретона или повече показване на скалпа или разширяваща се зона над чело. Състоянието се развива бавно и може да започне още през 20-те години на човек.
Как да знам със сигурност? Биопсия на скалпа може да покаже дали космените фоликули са изтънели. Това е сигурен знак за наследствена загуба на коса.
Прекомерно линеене
Телогенният ефлувиум е често срещан тип косопад, който означава прекомерно окапване на коса. Нормално е да падат между 50 и 100 косъма на ден. Ако губите повече, страдате от косопад.
Този тип косопад може да се случи, след като тялото ви премине през стрес.
Възможните причини включват:
- операция;
- обща анестезия;
- промяна в лекарството;
- раждане;
- висока температура;
- грип;
- ковид;
- тежка анемия;
- силен психологически стрес.
Хората с телогенен ефлувиум обикновено забелязват загуба на коса между 6 седмици до 3 месеца след стресиращото събитие. В най-лошия случай косата може да започне да пада на шепи. Диетата също може да играе роля. Недостигът на протеини и желязо може да доведе до телогенен ефлувиум.
Какво можеш да се направи? В някои случаи като бременност или тежка операция, успокоението и времето са най-доброто лекарство. Ако косопадът е свързан със стрес, намалете безпокойството. Ако вашата диета е причина за проблема, вземете мерки да я подобрите. Косата може да започне да расте отново след около 6 месеца, ако причината за ефлувиума бъде разрешена.
Проблеми с щитовидната жлеза водят до косопад
Проблемите с вашата щитовидна жлеза също могат да доведат до загуба на коса.
Хипотиреоидизъм – твърде малко хормони – може да причини множество симптоми на косопад и чупливи нокти.
Кръвните изследвания могат да потвърдят дали имате проблем с щитовидната жлеза. Ако случаят е такъв, приемът на медикаменти може да възстанови хормоните до нормални стойности, което ще помогне при косопад и други симптоми. Вашият лекар ще проверява на всеки 6 седмици, за да види дали трябва да промените дозата си.
Вие сте на определени лекарства
Погледнете отново страничните ефекти на лекарствата, които приемате – косопадът може да е в списъка. Примери за такива лекарства включват разредители на кръвта, лекарства за акне с високо съдържание на витамин А, анаболни стероиди или лекарства за артрит, депресия, подагра, сърдечни проблеми или високо кръвно налягане.
Нямате достатъчно желязо, което води до косопад
Желязото помага да поддържате косата ви здрава. Когато нивата спаднат, косата ви също може да започне да пада. Вероятно ще имате други симптоми, че ниското желязо е виновно за загубата на коса, като чупливи нокти, жълта или бледа кожа, задух, слабост и ускорен пулс.
Не получавате достатъчно протеини
Тяло с ниско съдържание на протеин намира начин да пести, където може, и това включва спиране на растежа на косата. Около 2 до 3 месеца след това косата започва да пада. Добавянето на повече месо, яйца, риба, ядки, семена и боб към вашите ястия ще набави достатъчно протеин на тялото ви, за да започне то да поддържа отново косата.
Тютюнопушенето води до косопад
Косата не е имунизирана срещу щетите, които пушенето може да причини. Токсините в цигарения дим могат да повлияят на космените ви фоликули и да попречат на косата да расте и да остане на главата ви.
Загубата на коса може да бъде причинена още от гъбички, псориазис или пърхот (себореен дерматит).
Себорейният дерматит води до олющване на скалпа, което води до мазни, жълтеникави люспи в косата. Причините включват хормонални промени или излишно омазняване на кожата. Състоянието е лечимо, като обикновено включва лечебен шампоан против пърхот, противогъбичен почистващ препарат с рецепта или стероиден крем.
Псориазисът, автоимунно състояние, произвежда дебели бели люспи по скалпа, които могат да кървят, ако бъдат отстранени. Леченията включват стероидни кремове, салицилова киселина, каменен катран, противовъзпалителни лекарства и биологични продукти, които потискат имунната ви система.